Amerika bankrotira 2. avgusta?
Ukoliko se demokrate i republikanci u američkom Kongresu do 2. avgusta ne usaglase na koji način da popune ispražnjenu državnu kasu, SAD neće imati novca da vraćaju svoje dugove. U tom slučaju bi najmoćnije agencije za ocenjivanje finansija kupovinu američkih vrednosnih papira na tržištu dugova trebalo da označe kao rizičnu, što bi moglo da uspaniči berzu, ugrozi investicije i uzdrma ekonomiju vodeće svetske sile, ali i ostatka planete.
"Moody's", jedna od tri agencije za ocenjivanje finansijskog stanja država i preduzeća, objavila je juče da se sprema da stavi SAD pod nadzor i smanji ocenu njene sposobnosti da vraća dugove ako se republikanci i Obamine demokrate ne dogovore u Kongresu kako će napuniti do dna ispražnjenu državnu kasu.
Gospodari sveta
Gospodari sveta i sudbine čitavih naroda su tri američke privatne agencije za finansijsko ocenjivanje preduzeća i država: "Standard & Poor's", "Moody's"
Ako jedna od njih oceni da neka zemlja ne može da vrati dugove, kakva god da je stvarna situacija, na finansijskom tržištu niko više neće hteti da otkupi te dugove i loše ocenjena zemlja će se naći u situaciji u kakvoj je sad Grčka.
Nema međutim garancije da su ove tri agencije objektivne i da zaista nikad ne zastupaju nečije interese.
Na to su nedavno sve glasnije počeli da ukazuju i visoki funkcioneri evropskih zemalja i Evropske unije, postavljajući pitanje kako je moguće da su sve ove uticajne kompanije potpuno previdele krah američkog tržišta nekretnina koji je u krajnjoj instanci 2007. godine proizvelo svetsku ekonomsku krizu. |
Ostvaruje se tako predviđanje da će posle krize 2008. nastale zbog prezaduženosti pojedinaca doći do mnogo dramatičnije krize zbog prezaduženosti država.
Preko čijih će se leđa puniti kasa?
Kakva je atmosfera govori i vest da je Obama skoro zalupio vrata u Kongresu u kome republikanska većina odbija da prihvati njegov predlog za povećanje poreza na najviše zarade i najveće posede.
Republikanci, pak, predlažu da se država okrene drastičnoj štednji i smanji troškove za 2.400 milijardi dolara što zapravo znači da bi Obama trebalo da ukine svoju socijalnu i zdravstvenu politiku i time otplatu državnog duga svali na leđa najsiromašnijih.
- Došao sam u situaciju da kažem "dosta" - rekao je Obama i najavio da je današnji dan poslednji rok za postizanje saglasnosti u Kongresu.
Dug državne blagajne je još polovinom maja dostigao 14.294 milijarde dolara. To je maksimalni nivo zaduženosti dozvoljen po američkom zakonu.
Jedna od mera koje se najavljuju je i menjanje ovog zakona u Kongresu i pomeranje gornje granice dozvoljene zaduženosti, što republikanci odbijaju.
Od polovine maja američko Ministarstvo finansija tehničkim merama odlaže
rešenje problema jer nema pravne mogućnost da ga reši dok se dug
dalje gomila.
Ako se Kongres ne usaglasi, državni budžet SAD od 2. avgusta neće imati novca da vraća dugove.
Agencija "Moody's" je upozorila da će u tom slučaju na tržištu dugova kupovinu američkih vrednosnih papira označiti kao delimično rizičnu, a nova generalna direktorka MMF-a Kristin Lagard upozorila je da bi takav ishod mogao imati veoma loše posledice po globalnu ekonomiju.
Raste vrednost zlata
|
U isto vreme evro se donekle oporavio u odnosu na dolar, posle drastičnog pada početkom nedelje, Italija je najavila uvođenje mera državne štednje, ali je EU još razjedinjena po pitanju Grčke kojoj preti bankrot.
Prošle nedelje agencije za finansijsko ocenjivanje smanjile su ocenu za Portugaliju i Italiju što je izazvalo paniku na berzama.
Ministar finansija: Ne dozvoljavam probijanje roka
Timoti Gajtner
Američki ministar finansija Timoti Gajtner upozorio je poslanike da neće odložiti rok za podizanje limita za zaduživanje savezne države, koji je fiksiran za 2. avgust.
"Razmotrili smo sve mogućnosti i ni u kojem slučaju ne možemo Kongresu dati više vremena da reši taj problem", rekao je Gajtner posle susreta sa senatorima iz vldajuće, Demokratske partije.
"Više nema mnogo vremena. Treba požuriti", ukazao je on.
"Moramo preduzeti sve mere da izbegnemo proglašenje moratorijuma na plaćanje ("bankrot") i iskoristimo ovu priliku da razmotrimo dugotrajne budžetske probleme", rekao je Gajtner ne precizirajući mere koje planira.
Ministar je dodao da su oči celog sveta sada uperene u Vašington, u trenutku kada propadaju pregovori predsednika Baraka Obame i opozicionih republikanaca o podizanju limita za zaduživanje savezne države. |