Sreda 6. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Ponedeljak 04.07.2011.
04:26
Press A

Građani Srbije najviše izgubili raspadom SFRJ

Srbija je najviše izgubila na kvalitetu života građana u prethodnih 20 godina od raspada SFRJ u odnosu na ostale bivše jugoslovenske republike, pokazuje istraživanje koje je sprovelo nekoliko vodećih medija u regionu.

Srbija se najteže oporavlja posle raspada Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije

Prema pisanju beogradskog "Presa", građani Srbije sa prosečnom platom od 345 evra nalaze se ispod svih bivših sunarodnika iz SFRJ, osim Makedonaca, koji su od nas lošiji za 12 evra. Apsolutni šampion je Slovenija, koja je u kategoriji prosečnih mesečnih primanja ispred nas za čak 630 evra!

Kupovna (ne)moć

Istrživanje pokazuje da po platama prednjači Slovenija sa 975 evra. Na drugom mestu je Hrvatska sa 742 evra, na trećem Crna Gora sa prosečnom platom od 479 evra, sledi Bosna i Hercegovina sa 406 evra, zatim Srbija sa 345 evra, dok je na začelju Makedonija, u kojoj građani mesečno zarade ravno 333 evra.


Loš pokazatelj je i to što je za prosečnu potrošačku korpu od 557 evra u Srbiji neophodna čak 1,5 plata. U Hrvatskoj potrošačka korpa iznosi 908 evra, u Crnoj Gori 770, a u Makedoniji 200 evra. Slovenačka statistika ne barata istom potrošačkom korpom kao i mi, a u BiH se ona više ne izračunava.


Kada se uporede ekonomski podaci zemalja bivše SFRJ, uočava se i da je stopa nezaposlenosti u Srbiji jako visoka jer iznosi čak 22,2 odsto, pa smo po broju nezaposlenih gori od Hrvatske, Slovenije i Crne Gore. Veću muku od nas muči BiH sa 27,2 odsto građana koji ne rade i Makedonija sa 31,2 odsto nezaposlenih.
 

Benzin najskuplji u Srbiji

Od svih bivših republika benzin je najskuplji u Srbiji, ali je i izlazak u restoran stavka za koju se izdvaja isto novca kao kod komšija. Ručak u restoranu srednjeg kvaliteta u Beogradu košta oko 10 evra, slično kao u Makedoniji, dok je u Zagrebu i Ljubljani taj račun manji za oko šest evra. U BiH možete da ručate za 10 do 12 evra po sobi, a u Crnoj Gori za 12.


Iznajmljivanje stana od 50 kvadrata u širem centru Beograda košta oko 250 evra, identično kao i u Sarajevu i Skoplju. Najviše novca na iznajmljivanje daju Slovenci, čak 500 evra, zatim stanovnici Crne Gore - 350, pa Hrvatske, u kojoj najam košta 300 evra. Interesantno je da posle Slovenije, u kojoj se na vrtić izdvaja čak 250 evra mesečno, sledi Srbija, gde državna obdaništa koštaju 85 evra, što je skuplje nego u ostalim republikama.


Ekonomisti: Sve je jasno

Ekonomista Bečkog instituta Vladimir Gligorov smatra da ovo istraživanje jasno ocrtava da Srbija značajno zaostaje za Hrvatskom i Slovenijom, a da je manje-više izjednačena sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom, zemljama od kojih je ekonomski u prošlosti mnogo bolje stajala.


- U poslednjih 20 godina Srbija je prošla daleko najgore u odnosu na sve ostale republike bivše Jugoslavije. To se sada vidi i po stanju na tržištu rada, broj nezaposlenih izuzetno je veliki. Srbija za svoju situaciju može da okrivi pogrešnu ekonomsku politiku. Pre svega politiku kursa, rđavu fiskalnu politiku, ali i oslanjanje na strane kredite, posebno u periodu vlade Vojislava Koštunice. Tu je u stvari i nagomilan taj veliki spoljni dug koji imamo. Ali, ako hoćemo istini da pogledamo u oči, moramo da kažemo da se glavna destrukcija svega u Srbiji desila '90-ih godina sa propadanjem industrije. Tako da plaćamo danak tim godinama - tvrdi za "Pres" Gligorov.
 

Miroljub Labus

Ekonomista Miroljub Labus kaže da je posle raspada zemlje Srbija izgubila tržište i dugi niz godina nije investirala u razvoj.


- Imali smo višak zaposlenih, koje umesto da smo uposlili kroz razvoj industrije, mi smo otpuštali. Delimično smo razvijali i ulagali u nekretnine, trgovinu, bankarski sistem i usluge. Sve ono što nije proizvodnja. I sada imamo problem jer nemamo robu za izvoz. To je naša sumorna situacija. Rešenje su ozbiljne reforme državne administracije i regulative, finansiranje privrednog razvoja i kontrola cena. Tako bismo mogli da se takmičimo sa drugima - ističe za "Pres" Labus. 

Istraživači

U istraživanju učestvovali vodeći mediji regiona: "Pres" (Srbija), "Jutarnji list" (Hrvatska), "Dnevni avaz" (BiH), "Dan" (Crna Gora), "Utrinski vesnik" (Makedonija), "Finance" (Slovenija).

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
  • 2024 © - vesti online