Traže novo povećanje putarina
"Putevi Srbije" zatražili su da se poveća cena putarine za još 11 odsto, iako vožnja od šest sati po našoj zemlji košta više nego mesec dana po Slovačkoj, Češkoj ili Rumuniji. "Putevi Srbije" tvrde da bi im prelazak na naplatu po sistemu vinjeta, kao u većini evropskih zemalja, doneo gubitke.
Saobraćajni stručnjaci tvrde da su putarine i sada preskupe za kvalitet naših drumova i da se više od 10 odsto nesreća dogodi upravo zbog nebezbednih puteva. Takođe, navode da bi poskupljenje "proteralo" veliki deo međunarodnog saobraćaja iz Srbije.
Za vožnju od Subotice do Leskovca, u dužini od 442 kilometra, vozači automobila sada plaćaju 1.490 dinara, što je nešto manje od 15 evra. A za 14 evra u Slovačkoj ili Poljskoj mogli bi da kupe vinjete i voze se čitav mesec, dok bi se u Rumuniji za 13 evra vozili mesec i po.
Cvetkovićev kabinet: Zahtev još nije stigao
U kabinetu premijera i ministra finansija Mirka Cvetkovića juče su nam rekli da još nije stigao zahtev za povećanje cena putarina. |
Isti problem muči i žitelje Bačke, koji na putu od Novog Sada do Subotice za putarinu moraju da izdvoje čak 330 dinara, bez obzira koliku deonicu pređu. To posebno "boli" žitelje Siriga, Zmajeva i Vrbasa, koji su od Novog Sada udaljeni svega 20, 30 i 45 kilometara, dok do Subotice treba voziti 100 kilometara. A cena je ista.
Direktor "Puteva Srbije" Zoran Drobnjak, međutim, kaže da nemaju drugi način za održavanje putne mreže osim poskupljenja putarina. "Mi održavamo oko 17.000 kilometara puteva po Srbiji sa onim što naplatimo na oko 500 kilometara autoputeva. Znamo da postoji veliki problem sa bezbednošću, a na nekim deonicama ništa nije pipnuto već 25 godina. S druge strane, moramo da vraćamo neke ranije dugove, plus ćemo uskoro morati da izdvojimo za Koridor 10 2,7 milijardi i još 650 miliona dinara za eksproprijaciju", objašnjava Drobnjak.
Sekretar za građevinu PKS Goran Rodić kaže da su nam putevi toliko zapušteni da neke više ne vredi ni krpiti!
"Zbog stanja na putevima dešava se da neke strane osiguravajuće kuće ne priznaju štetu strancima ukoliko im se nešto desi u Srbiji. Najlošije stanje je u centralnoj i južnoj Srbiji", navodi naš sagovornik, i dodaje da će se, ako putarine poskupe, međunarodni saobraćaj preusmeriti na Bugarsku i Rumuniju, s obzirom na niže cene u okruženju.