Nemci uložili u Srbiju milijardu evra
Nemački ministar za ekonomski razvoj i saradnju Dirk Nibel poručio je da će Nemačka nastaviti da ulaže u privredu Srbije, u koju je do sada uložila skoro milijardu evra, kao i da će pružiti svu neophodnu podršku našoj zemlji kako bi što brže postala članica EU.
U intervjuu za beogradski “Pres“, Nibel ističe da je Nemačka značajan partner Srbije i da je dosta ulagala u srpsku privredu. On dodaje i da je najveći problem sa kojim se suočavaju nemački investitori u Srbiji glomazna birokratija.
Koliko je novca Nemačka uložila u Srbiju od 2000. godine?
- Ako u taj iznos uključimo i sredstva koja su odobrena za ovu godinu, dostići ćemo nivo od oko milijardu evra.
Koje su oblasti najinteresantnije za ulaganje u Srbiji?
- Nemačka u okviru razvojne saradnje pruža najveću podršku Srbiji u oblasti državne uprave, pravne reforme i infrastrukture i snabdevanja. To se pre svega odnosi na poboljšanje uslova koji će omogućiti brži i uspešniji proces pristupanja Srbije EU. Važnu ulogu na tom putu igra i sama srpska vlada koja mora da odredi svoje domaće zadatke, kako se to kaže. Treba da ispuni pravni okvir i sve ostale uslove, a najvažniji su borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, poštovanje građanskih i ljudskih prava i stvaranje ekonomskih okvira za investicije.
Gde su najčešće investirale nemačke kompanije i šta ih sprečava da još više ulažu?
- Nisam veliki ekspert za Srbiju jer sam tu tek nekoliko sati. U Srbiju dolazim prvi put. Ali na osnovu razgovora koje sam vodio sa predstavnicima privrede i na osnovu iskustava koje nemačko ministarstvo ima odranije, mogu da vam kažem da je najveći problem za investitore glomazna birokratija. Sigurno je da bi manje birokratije dovelo do boljih i bržih rezultata. Inače, najveći deo investicija iz Nemačke odnosi se na oblasti saobraćaja, infrastrukture, auto-industrije i energetike.
Koliko je Srbiji važna pomoć Nemačke?
- Nemačka pruža veliku podršku Srbiji u procesu tranzicije da bi što brže i što uspešnije došla do statusa kandidata za članstvo u EU.
Nemačka otvara tržište rada za stručnjake iz Istočne Evrope. Da li se to odnosi i na Srbe?
- Još od sedamdesetih godina prošlog veka ljudi iz zemalja bivše Jugoslavije dolaze u Nemačku i rade, i mnogi su se pokazali kao izuzetni stručnjaci. Mislim da bi ipak bilo mnogo važnije da visokoobrazovani radnici pomognu ovde u Srbiji i tako doprinesu privrednom razvoju svoje zemlje.
Razgovor sa CvetkovićemNibel je juče razgovarao sa premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem, a na konferenciji za novinare rekao je da je Srbija za Nemačku najvažniji partner u jugoistočnoj Evropi. On je kazao da je sa predsednikom Vlade Srbije razgovarao o preduslovima za pristup EU, ocenivši da je neophodna aktivna saradnja Srbije u ispunjavanju kopenhaških uslova. - Sada je trenutak da se poboljšanja brzo sprovedu da bi se stvorili uslovi za dobijanje statusa kandidata - istakao je Nibel. |