Evro pada, a cene ostaju iste
Mada bi bilo sasvim logično da sva uvozna roba i proizvodi od sirovina i materijala iz inostranstva prate kurs, to se dešava gotovo isključivo onda kada se vrednost evra povećava. Znatan pad vrednosti evra doveo je do pojeftinjenja tek malobrojne uvozne robe, pre svega tehnike i garderobe, dok cene većine proizvoda nastavljaju da rastu. S druge strane, kada je evro skakao, uvozna roba je masovno poskupljivala.
Kako tvrdi direktor Pokreta za zaštitu potrošača Petar Bogosavljević, u Srbiji definitivno nije praksa da se cene smanjuju kada pada evropska valuta, iako bi to bilo sasvim normalno.
- Sa stanovišta očekivanja potrošača, zaista je realno da pad vrednosti evra ima za posledicu i smanjenje cena uvoznih proizvoda, kao i onih koji se prave od uvoznih sirovina i materijala. Ipak, to se vrlo retko dešava. Čini se da na pojeftinjenja u Srbiji utiče jedino pojačana konkurencija - ističe on, i dodaje da rast kursa mnogi često koriste da na mala vrata podignu cene robe.
I ekonomista Mlađen Kovačević nije iznenađen što su izostala masovnija sniženja uvoznih proizvoda.
- Iako bi to bilo sasvim realno, ne verujem da će do toga i doći. Većina proizvođača i uvoznika pravdaće se nestabilnom situacijom u zemlji, a samim tim i kursom, dok svako povećanje evra koriste kako bi povećali cene - ističe Kovačević.
U trgovinskom lancu "Maksi" za Press potvrđuju da niko od dobavljača do sada nije smanjivao cene, niti je to najavio.
- Pretpostavljamo da dobavljači čekaju da vide dalji trend i stabilnost postojećeg kursa - navode u "Maksiju".
Poneki trgovci i proizvođači ipak su spustili cene. Tako vlasnik "Zekstre" Dragan Đurić navodi da su pojedini proizvodi te kompanije pojeftinili.
- Od početka godine pojeftinili smo i za više od deset odsto neke uvozne stvari, a ja mislim da celo tržište treba tako da se ponaša. Naravno, ukoliko se i dalje nastavi pad evra, cene će se ponovo usklađivati sa kursom - ističe Đurić.