Manje dažbine najbolja pomoć
Mada država za svako novootvoreno radno mesto u Novom Pazaru, zavisno od delatnosti, "plaća" od četiri do 10.00 evra, vrlo mali broj ovdašnjih biznismena koristi ovu benificiju, a samo retki se usuđuju se da uposle nove radnike. U međuvremenu, broj nezaposlenih Novopazaraca rapidno raste i već je dostigao 25.000.
- Za svako novootvoreno radno mesto u tekstilu, koji dominira u Novom Pazaru, država daje subvenciju od 4.000 do 5.000 evra. To nije mala pomoć ali je, ipak, u ovo vreme krize retko ko koristi. Nije dovoljno kupiti mašine i uposliti radnike, treba organizovati proizvodnju, prodati, naplatiti, platiti dažbine državi...
Ako želi da nam stvarno pomogne, država najpre treba da smanji dažbine na plate koje u Srbiji iznose 63 posto, a svuda u okruženju 35 odsto - kaže Safet Krlić, vlasnik ugledne džins-konfekcije Kasaba i član Odbora za tekstil u Privrednoj komori Srbije.
Kada bi se zahvatanja smanjila na 35 odsto odmah bi, kaže, uposlili hiljade novih radnika i više ne bi bilo razloga za izbegavanje državnih dažbina.
- Poslovalo bi se bolje, više izvozilo, državni budžet bio bi puniji nego sada.
Ovako, pola Srbije radi "na crno", mnogi koji se vode kao nezaposleni dobijaju zdravstvenu knjižicu i raznu "socijalu" i uz to rade neprijavljeni.
Na kraju se sve svaljuje na leđa malog broja onih koji se bore i rade. Upravo tim parama država sada "plaća" otvaranje radnih mesta, ali neki tu pomoć već zloupotrebljavaju - upozorava Krlić.
Čekaju Rašku
|
Novopazarski tekstilci kažu da su još pre pet-šest godina, zajedno sa kolegama iz drugih delova Srbije, ubeđivali nadležne u Vladi Srbije da prepolove dažbine, da je bilo raznih obećanja, ali da po ovom pitanju ništa nije urađeno.
- Država se boji kako će napuniti budžet, a naša formula je prosta - bolje je da svi plaćamo 35 odsto nego da samo mali broj plaća 63 procenata. Tih 35 odsto svako ko ozbiljno radi može da plati, a 63 odsto samo retki. Zbog toga imamo toliko zatvaranja pogona i straha od otvaranja novih radnih mesta - naglašava Safet Krlić.
Plaše strance
Razlog je politička situacija u ovom kraju: neki u Sandžaku traže autonomiju, neki prete "scenarijom iz Egipta", neki najavljuju verske, a neki političke sukobe. Sve to plaši strance, čak i Turke koji čekaju da se situacija "razbistri", pa da tek potom dođu u "bratski Sandžak". |