Struja izgovor za poskupljenje hleba
Direktor Instituta za ekonomiku poljoprivrede Drago Cvijanović izjavio je da pekari ne bi trebalo da povećavaju cenu hleba zbog poskupljenja struje. "Cena struje malim delim delom učestvuje u troškovima proizvodnje hleba i pekari poskupljenje struje koriste samo kao izgovor za povećanje cena, jer se plaše poskupljenja pšenice i brašna", kazao je Cvijanović za beogradske agencije.
Struja se samo koristi kao izgovor za povećanje cena
On nije mogao da precizra koliki je udeo struje u ukupnim troškovima proizvodnje pošto mnogi pekari koriste i druge energente za proizvodnju hleba. Cvijanović je istakao da bi velike oscilacije cena osnovnih prehrambenih proizvoda, kao što su hleb, brašno, mleko, ulje i šećer mogle da se izbegnu uvođenjem bilansa o godišnjim potrebama Srbije.
"Određivanjem potrebnih količina namirnica i podrškom poljoprivrednicima da efikasno proizovde eliminisali bi visoke cene osnovnih prehrambenih proizvoda", kazao je direktor beogradskog Instituta za ekonomiku poljoprivrede Drago Cvijanović.
Procene pekara su da posle poskupljenja struje, od 1. aprila za 15 odsto, cena hleba može ostati nepromenja samo ako Vlada pristane da im na neki način nadoknadi razliku do tržišne cene. Računice stručnjaka za poljoprivredu pokazuju da pekari neće biti na gubitku ako i posle poskupljenja struje zadrže sadašnju cenu od 55 dinara za veknu hleba od brašna tip 500.
Prema tim proračunima, u sadašnjoj ceni vekne od pola kilograma od brašna tip 500, brašno učestvuje sa 15 do 17 dinara, a cena ukupnih sirovina je oko 18 dinara.
Na tu cenu se dodaju troškovi transporta, proizvodnje i energenti, kao i maksimalna veleprodajna maržom koja je dva odsto i porez na dodatu vrednost (PDV) od osam odsto.