Političari: Srbija je lider na Balkanu; Teško...
Političari redovno, s vremena na vreme, ponavljaju kako je Srbija lider. Mereno ekonomskim pokazateljima i svakodnevicom, od tih priča kako smo lideri i da možemo biti “tigar na Balkanu”, uglavnom nema ništa, jer figurativno rečeno, “počinjemo da umesto tigra ličimo na zapuštenu mačku”, tvrde beogradski mediji.
Ekonomski analitičar Kit Simons, čije procene uvažavaju međunarodne finansijske institucije, u studiji koja se bavi Srbijom, pored ostalog konstatuje: “Reč je o zemlji koja je ostvarila napredak u tranziciji, ali je ostalo još mnogo posla koji zavisi od političke volje”. Kao značajne nedostatke on navodi visoku nezaposlenost, zavisnost od doznaka iz inostranstva, korupciju, praznine u vladavini prava, spoljni dug, slab izvoz, piše ''Blic''.
Njegov zaključak je sasvim jasan i on Srbiju svrstava u “najslabiju privredu centralne i istočne Evrope”. Bas Baker, šef misije Međunarodnog monetarnog fonda za zemlje u razvoju, komentarišući izjave nekih naših zvaničnika o liderstvu u regionu, nije imao dilema.
- Srbija jeste važna zemlja u regionu, ali nije najvažnija. Veća pa i bitnija od nje je Rumunija, a neke zemlje se, kao što su Rusija i Poljska, ističu po veličini, a druge, poput Slovenije i Slovačke, po tome što su uspešne i već su članice evrozone - stav je
Izjave o liderstvu
Predsednik Boris Tadić:
Premijer Mirko Cvetković:
Ministar Ivica Dačić:
|
Bakera.
Ipak, on diplomatski primećuje i da “što je više uspešnih zemalja, to je bolje za ceo region”.
Naš bruto domaći proizvod i sada je značajno manji od onog koji smo imali pre 12 godina. U periodu od 2001. do 2009. u Srbiju je ušlo po raznim osnovama 129 milijardi dolara, ali su loše iskorišćene.
- Naše vlade su propustile istorijsku priliku, da na talasu petooktobarskih promena, naklonosti međunarodne zajednice, konjunkture svetske privrede i značajnog priliva inostranog kapitala preurede Srbiju u modernu, demokratsku i razvijenu zemlju, članicu EU, koja bi, da se to kojim čudom desilo, sa pravom mogla da ponese naziv jednog od lidera šireg balkanskog prostora - smatra prof. dr Ljubodrag Savić.
Srbija je u poslednje dve decenije izgubila korak dozvolivši da nas preteknu čak i one zemlje koje su ranije bile znatno iza nas, procena je ekonomista.
Sada smo po većini pokazatelja u društvu Albanije, BiH i Makedonije, ispred nas su Crna Gora i Hrvatska. Slovenija je odmakla najdalje, dok su Rumunija i Bugarska značajno unapredile vlastiti položaj ulaskom u EU.