Ugovor s Rusima propast za Srbiju
"Srbija je zaključila loš energetski sporazum 2008. Reći to glasno ne znači biti protiv Rusije i saradnje sa tom državom, ali stvari treba nazivati pravim imenom", smatra Zorana Mihajlović Milanović, stručnjak za energetiku i član Predsedništva Srpske napredne stranke.
Šta to u ugovoru nije u skladu sa interesima Srbije?
- Pre svega nije dobro što smo prodali eksploataciona prava na nalazišta nafte i gasa u Srbiji. Vlast će reći da izvori nisu prodati i to je tačno, ali pravo eksploatacije u narednih 25 godina jeste prodato. Srbija je podmirivala 20 odsto potreba upravo iz sopstvenih izvora i to smo sad izgubili. Za uvoz nafte godišnje trošimo milijardu evra, a mogli smo da uštedimo 250 miliona.
Na koliko godina su procenjene naše rezerve nafte?
- Procena je bila na 35 godina, ali kako Rusi crpu naftu sa modernijim mašinama, bez energenta ćemo ostati za 30 godina. To je ogroman novac i ističem da smo ceo NIS prodali za 400 miliona dolara, a da su samo domaće rezerve nafte 250 miliona evra godišnje. Niko razuman ne može da brani takvu odluku države.
Otkud to da SNS, kao partija naklonjena Rusiji, izlazi sa ovakvim stavovima?
Zadržati "Telekom"
Naprednjaci su poručili kako neće dopustiti prodaju Telekoma Srbija, na koji način?
|
- Ako smo protiv ugovora, ne znači da smo i protiv Rusije. Mi smo protiv lošeg ugovora, s kim god da je zaključen. Nisu Rusi krivi što smo mi poklonili njima bilo šta. Krivi smo mi, a građanima nikad nije objašnjeno ni šta je naš interes u tom sporazumu. Promenilo se više pregovaračkih timova, započeo je predsednik Tadić, pa se uključio Mlađan Dinkić, pa kad je on napustio, proces je završio Borko Stefanović, politički direktor Ministarstva spoljnih poslova. To je dokaz neozbiljnosti zemlje jer nije normalno da o energetskom ugovoru pregovara čovek koji o tome ne zna ništa.
Postoji li šansa da neka druga vlada, možda i vaša, pokuša da menja taj ugovor?
- Nema nikakvih šansi. Potpisano je i sad nema nazad i to ne može da učini nijedna vlada bez saglasnosti Rusije, koju nećemo dobiti.
Kakva je sudbina koncesije koju je NIS imao u Angoli i koja je donosila 200 miliona dolara godišnje?
- I nju smo izgubili, po istom principu po kojem smo predali naftu i gasna polja u Srbiji.
Ali vlast će "poklon Rusima" braniti time da Srbija dobija gasovod Južni tok koji bi nas u suprotnom zaobišao.
- Proći će dosta godina, najmanje deset, do gasovoda Južni tok, a izgubili smo i mogućnost da budemo zemlja koja će imati centralno regionalno skladište gasa u Banatskom Dvoru. U razgovoru sa ruskim partnerima trebalo bi insistirati na realizaciji gasovoda koji kasni. Nema ništa od ruskog obećanja da će gas poteći 2015.
Gubimo gasnu trku
|