Posle Portugalije, na redu je Belgija
U očekivanju da Portugalija pristane na paket pomoći Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda, na meti nervoznih investitora našla se i Belgija, čiji je javni dug u odnosu na bruto domaći proizvod zabrinjavajuće visok, piše britanska štampa.
Sluteći opasnost, belgijski kralj je zatražio od vršioca dužnosti premijera da pripremi štedljiviji budžet za 2011. godinu od onog koji je dogovoren sa EU, preneo je Bi-Bi-Si pisanje Fajnenšel tajmsa.
List ističe da je Evropska centralna banka, kupovinom portugalskih državnih obveznica, nastojala da smiri investitore, ali nije uspela da uveri ekonomske analitičare da ta zemlja može da izbegne potrebu da zatraži pomoć EU i MMF-a kako bi se spasila stečaja.
Istovremeno, vrednost evra u odnosu na dolar pala je na najniži nivo u protekla četiri meseca, a direktor Dojče banke pozvao je vlade članica evrozone da ovu krizu iskoriste kao priliku za tešnju ekonomsku integraciju.
Najuticajniji nemački bankar smatra, prenosi FT, da je došlo vreme da se produbi ekonomska i valutna unija, ali napominje da je za to potrebna jaka politička volja.
Vodeći londonski dnevnici, manje ili više oštro, kritikuju nemoć vlade Dejvida Kamerona da spreči da bankari, uprkos teškim ekonomskim prilikama u zemlji, sebi podele bonuse koji se mere milionima funti.
To je, podsećaju listovi, još jedno iznevereno predizborno obećanje konzervativaca i liberala, čiji rejting, pokazuje najnovija anketa koju je naručio Gardijan, ubrzano pada.