Od bankara nema zaštite
Zakon o zaštiti potrošača koji je 1. januara stupio na snagu u Srbiji i dalje štiti banke koje imaju pravo da kako hoće menjaju kamate na potrošačke kredite, građanima reklame padaju na glavu, struju im isključuju po članu drugog zakona - kaže Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača, za "Vesti".
Da li novi Zakon o zaštiti potrošača obezbeđuje građanima Srbije ista prava koja imaju kupci u Evropi?
- Ovim zakonom mi smo se približili pravima koja ostvaruju kupci u EU, ali ih nismo potpuno dostigli.
Šta to konkretno znači?
- Znači da je naš Zakon doslovce prepisan, da je bilo pritisaka raznih ministarstava i da je rezultat ovakav kakav je.
Koja ministarstva su najviše vršila pritiske i zašto?
- Najbučnija su bila ministarstva energetike, zbog struje, vode i gasa, ministarstvo ekonomije ...
A ministarstvo trgovine?
- Ministarstvo trgovine je trpelo užasne pritiske jer je svako ministarstvo moralo dati saglasnost. Na kraju, evo zakona, stupio je na snagu, ali su potrošači i dalje jako ugroženi.
Maltretiranje potrošačaTeško ćemo sa oko 500 inspektora zaštititi potrošače od maltretiranja. Svaka firma angažuje ljude koji zivkaju telefonom po sto puta, ubacuju reklame u poštanske sandučiće, zvone na vrata i nude građanima svašta, od tepiha, jastuka, knjiga, do usisivača. Kad upalite televizor, uz reklamu za pivo dobijete i obrazloženje "provereno najbolje". Ko je proverio i na osnovu čega? To više neće moći tako, kaže Papović. |
Gde je najslabija tačka?
- Ima ih dosta, ali ilustrovaću na primeru plaćanja električne energije. Po novom zakonu potrošaču ne sme da se isključi struja ako račun nije plaćen. Ali, isto tako piše da se to primenjuje ako drugačije nije uređeno drugim zakonom, a po zakonu o energetici isključenja su moguća. To je obmana. Niko ne uzima u obzir socijalne slučajeve koji nemaju da plate struju, ili one koji u nekom selu u 21. veku uopšte nemaju električnu energiju. Zar i njima nisu ugrožena prava?
Kakva je situacija sa potrošačkim kreditima, koliko je taj deo regulisan zakonom?
- Tu je prste uplela Narodna banka koja je htela da zaštiti interese deset najjačih stranih banaka u Srbiji. Iz nacrta Zakona o zaštiti potrošača povučena je direktiva o potrošačkim kreditima, odnosno finansijskim uslugama. Na kraju ovakav zakon i dalje štiti banke, a ne potrošače. I dalje mi nije jasno, tako je pisalo i u direktivama iz EU, da je odnos banke i potrošača obligacioni odnos i kakav je onda osnov da se u to meša Narodna banka. Ostalo je da banke mogu da menjaju uslove i kamate kako hoće.
A šta ćemo sa cenama koje svakodnevno skaču?
- Hoću da verujem da je nivo svesti potrošača porastao. Uskoro ćemo pozvati potrošače na bojkot trgovinskih lanaca.