Za život bez straha
Predsednik Aleksandar Vučić nedavno je najavio da bi doživotna robija za najteža krivična dela uskoro mogla biti uvedena. Time bi borba Igora Jurića, oca brutalno ubijene petnaestogodišnje Tijane Jurić da teški zločinci budu adekvatno kažnjeni konačno dobila pozitivan epilog. Kako kaže Jurić, osnivač fondacije koja nosi ime njegove ćerke, nada se da će se u naredna dva meseca obistiniti reči predsednika države. Nada se, da će sada, za svu onu tragično nastradalu decu, pravda konačno biti zadovoljena.
Kako ste vi doživeli to što je vaša borba, gotovo izvesno, imala povoljan ishod?
- Potpuno nenadano se ovo desilo. Posle dve godine intenzivnog rada, posle mnogo pritisaka, posle napada u medijima kada dočekaš pozitivan ishod moraš biti zadovoljan.
Šta će uvođenje doživotne robije značiti za Srbiju?
- Prvo, povratnike ćemo eliminisati i neće moći da ponove zločin. S obzirom na to da je veliki broj povratnika, deca će živeti bezbednije. To je najvažnije.
Mnogi su vam zamerili da "šurujete" sa vlašću. Kako komentarišete takvu politizaciju?
- Mnogo sam umoran od svega što se dešava oko ove teme. Po osnivanju fondacije sam podržavao vladajuću partiju, posle sam bio jedan od vođa opozicije, a sada sam opet miljenik vlasti. Kroz sve te periode smo trpeli pritiske, provlačenje kroz tabloide, vređanje na društvenim mrežama... Naša se država pretvorila u politiku. Niko više ne može da veruje da čovek može biti svoj, ničiji, da ima svoje mišljenje i da kaže šta želi. U momentima kada sam žestoko kritikovao rad parlamenta, opozicija me je maksimalno podržavala. Samo zato što sam se zahvalio predsedniku i Vladi naše zemlje što ipak žele da usvoje predlog, okrenula se situacija. Odjednom sam neko ko "šuruje" s vlašću, više nisam toliko "simpatičan" kao što sam bio. Ukoliko me sada opozicija ne podrži i ne glasa za zakon (pošto su mi o tome sve vreme pričali), dokazaće se ono što misli najveći deo Srbije: "Svi su isti".
Poštovanje konvencija
Da li mislite da će doživotna robija moći da zaživi u našem zakonodavnom sistemu u potpunosti, sa onim delom "bez prava na pomilovanje"?
- Stav fondacije nikada nije bio da se tim ljudima uskrati mogućnost pomilovanja. Konvencija o ljudskim pravima kaže da se čak i najtežim ubicama ne sme uskratiti nada. Mi to i ne želimo. Ali, neka o tome odlučuju najodgovornije institucije za najteže zločine, dakle predsednik i skupština. Za zločine gde su deca žrtve, pravo na uslovni otpust ne smeju da dobiju.