Naši ljudi u Slovačkoj: Ostali smo bez posla, para...
Grupa od 50-tak radnika iz Srbije, koji su bez prethodno potpisanog ugovora o radu u našoj zemlji otišli na rad u slovački grad Trnava, ostala je, kako tvrde, bez posla, plata i rešenja za tu situaciju.
Ta grupa radnika kontaktirala je Tanjug, apelujući na pomoć, iako su se u nevolji našli, između ostalog i zato što nisu poslušali sugestije da svi koji posao traže u inostranstvu ne kreću na put bez ugovora o radu.
U pismu koje su mejlom poslali Tanjugu ne navode da li su se obratili nekoj od institucija države Srbije, ali i Slovačke.
Oni inače tvrde da je slovačka agencija, koja ih je angažovala, zatvorena i da nisu dobili platu kao i obećanu nedeljnu akontaciju.
Pročitajte još:
* Uskoro u Srbiji: Prijavi kriminalca, dobij 1.000 dolara
* Hoće li i Slovenija i Hrvatska postati Srbima - "obećane zemlje"
Dodaju da je slovačka agencija "Rasken" sa sedištem u Trnavi, koja ih je direktno angažovala, zatvorena već sedam dana.
Prema proceni radnika, preko te agencije u Slovačkoj je angažovano oko 500 građana iz Srbije.
Radnik N. D. (ime i prezime poznato redakciji) kaže da je do sada radio u fabrici "Fremać" u Slovačkoj, na proizvodnji plastičnih delova za automobile i kamione.
"U agenciju je 14. novembra upala policija (tržišna inspekcija), verovatno zbog neplaćenog poreza, vlasnici agencije su zadržani u pritvoru 48 časova, pa zatim 72 časa, barem su takve informacije stigle do nas. Danas je šesti dan kako agencija ne radi", kaže N. D.
U fabrici u kojoj je on radio, kaže, ima oko 50 zaposlenih iz Srbije, koji su iz Novog Sada autobusima otišli na rad u Slovačku.
"Ostali smo bez evra u džepu, hrane nam ponestaje, nervozni smo, prepušteni sami sebi...".
Objašnjava da proteklog petka radnici nisu mogli da uzmu akontaciju, koja se inače isplaćuje na kraju svake radne nedelje (50 evra) i da bi danas po "ugovoru" trebalo da dobiju platu, ali sumnjaju da će se to desiti, jer agencija ne radi.
U Ministarstvu za rad i Ministarstvu spoljnih poslova Srbije rekli su za Tanjug da proveravaju ceo slučaj i prikupljaju informacije.
Prema podacima nadležnih u Slovačkoj, najviše radnika u toj zemlji dolazi iz Rumunije i Srbije, a samo u fabrikama te zemlje radi 6. 800 naših građana od kojih većina nema dozvolu za rad.