Sa Solunskog fronta u srce Pariza
U Beogradu je potpisan ugovor između francuskog udruženja Tako de lak, Železnica Srbije i Ministarstva kulture Srbije o privremenom ustupanju naše lokomotive "Kostolac-Pešo Burdon", iz 1915. godine, organizatorima proslave primirja u Velikom ratu u Francuskoj.
Lokomotiva će biti dopremljena do 25. oktobra i najpre će biti izložena ispred Palate Invalida u Parizu, na izložbi, a potom celu godinu u Grez-sir-Loing, u Muzeju udruženja Tako de Lak.
Svečanom činu potpisivanja ugovora prisustvovali su i Đuro Ćetković, predsednik Saveza Srba u Francuskoj i Petar - Pepi Petrović, dugogodišnji istaknuti član ove naše organizacije.
Savez Srba Francuske je ovim otpočeo učešće matice i zemljaka u velikoj proslavi.
- Lokomotiva Kostolac-Pešo Burdon je prevozila francuske i srpske vojnike, a tokom glavne proslave stogodišnjice završetka Prvog svetskog rata (1914-1918) od 11. do 19. novembra biće izložena u Parizu. Kada kasnije bude u Grez-sir-Loanž, nedaleko od Fontenbloa, tamo ćemo organizovati i posete učenika Srpske dopunske škole u pariskoj regiji - sa puno zadovoljstva i ponosa saopštava Đuro Ćetković.
Ideju da baš ova lokomotiva bude deo izložbe dao je Petar -Pepi Petrović.
- Ovu našu lokomotivu koristile su srpska i francuska vojska u borbama za oslobođenje Srbije, posebno u proboju Solunskog fronta. Danas na svetu postoje samo dve ovakve, jedna je u Muzeju u Drezdenu i nije u voznom stanju, a druga u Srbiji, u
Železničkom muzeju u Požegi - opisuje Petar - Pepi Petrović.
On se mnogo naradio da ugovor bude potpisan.
- Godinu i po sam pokušavao da izdejstvujem dozvolu za prevoz lokomotive u Francusku i svuda mi je zapinjalo. Na kraju sam napisao pismo predsedniku Srbije i posle toga konačno sam dobio pozitivan odgovor, ali iz kabineta premijerke Brnabić. Odmah sam pismo prosledio u Železnice Srbije i sve se odmotalo i završilo na zadovoljstvo svih nas. Preostalo je još da lokomotiva krene na ovaj dugi put - saopštava među zemljacima popularni Pepi.
Pepi ispred svih
Petar - Pepi Petrović
- Na pomoći i razumevanju zahvaljujemo svima koji su se saglasili u ovim dogovaranjima, a posebno
Železnicama Srbije i Muzeju železnice u Požegi, ministarstvima saobraćaja i kulture i Kabinetu predsednika Republike Srbije. Velika je čast što će naša lokomotiva biti izložena, a za to posebnu zahvalnost dugujemo našem divnom prijatelju admiralu Anri Lakaju, Stefanu Isonu, predsedniku Asocijacije Anak i njegovom zameniku Patriku Mirou. Ipak, više od bilo koga, zahvalnost pripada Petru - Pepiju Petroviću, pariskom aktivisti, neumornom negovatelju slavnih srpskih jubileja - navodi Ćetković.
Legenda u svetu železnica
- Lokomotiva "Pešo Burdon" je legenda u svetu železnica. Dizajnirali su je kapetan Prosper Pešo i inženjer Aleksandar Burdon po kojima i nosi ime. Poseban je tip parne lokomotive za prugu uskog koloseka širine 60 cm i bila je namenjena samo za vojnu upotrebu. U Prvom svetskom ratu korišćena je pre svega za opsluživanje vojnih utvrđenja na istoku Francuske - objašnjava Ćetković.
Prvu je uradila metalska kompanija iz Tubiza 1988. godine i nosila je ime "Francuska". Do 1914. godine iz fabrike je izašla 61 lokomotiva, da bi proizvodnja bila nastavljena 1915. godine i to u SAD i Velikoj Britaniji, ukupno ih je bilo 356.
Palata Invalida
Palata Invalida je krajem 16. i početkom 17. veka izgrađena po nalogu kralja Luja 14, a primarna funkcija bila je zbrinjavanje ranjenih i osakaćenih vojnika. Kralj je imao i viziju da ovo bude memorijalni spomenik svim herojima ratova u okviru koga bi se nalazila crkva velikog kapaciteta. Palata Invalida ima jednu od najimpresivnijih kupola u svetskoj arhitekturi, ispod koje se nalazi Napoleonov sarkofag.
Danas su u kompleksu zgrada i crkve smešteni mauzolej i muzej, dok se na platou obavljaju velika memorijalna, često tužna nacionalna obeležavanja (pre nekoliko dana i oproštaj od Šarl Aznavura).