Privedeni zbog nezgodnih pitanja
Povod za hapšenje dvojice mladića tokom prvomajskog protesta sindikata koje priznaje vlast bio je "verbalni napad" pitanjima ministru rada Zoranu Đorđeviću iz domena njegove nadležnosti. Kako je ironično saopštila Inicijativa Ne davimo Beograd, "napad" njihovog aktiviste Miloša Injca i Marka Radosavljevića iz Čuvara vatre nastalih iz Protesta protiv diktature izvršen je pitanjima "Ministre, šta kažete za radnika u Goši koji se ubio?" i "Šta kažete o trudnicama koje su ostale bez posla?"
Povodom ovog incidenta, reagovao je samo Udruženi sindikat Srbije Sloga najoštrijom osudom ovakvog ponašanja vlasti.
Injac i Radosavljević su privedeni kod Doma Narodne skupštine, pošto su prišli ministru Đorđeviću koji je bio na čelu kolone reprezentativnog Saveza samostalnih sindikata i UGS Nezavisnost postavili pitanja koja su očito doživljena kao neprijatna.
Privedeni su u policijsku stanicu u ulici Majke Jevrosime, a članovi njihovih organizacija i aktivisti Levog samita Srbije i organizacije Marks 21 su, u znak protesta i solidarnosti sa uhapšenima, napustili prvomajsku šetnju i ispred policijske stanice protestovali uzvikujući: "Ne damo drugove!"
Policija ih je zaustavila u blizini stanice, pa su neki u znak protesta sedeli na betonu, ali i aplauzom dočekali puštanje uhapšenih drugova.
Sindikat Sloga je istakao da Đorđević u skladu sa funkcijom mora da odgovori na javno postavljena pitanja.
- Odgovornost za privođenje snosi vlast i čelnici tzv. prodržavnih sindikata koji su na okupljanje pozvali Đorđevića i čelnika Unije poslodavaca Miloša Nenezića, poznatog po deljenju otkaza sindikalnim poverenicima u Trajalu iz Kruševca, čiji je direktor - kažu oni.
Radnički gnev
Ministru Zoranu Đorđeviću su tokom protestne šetnje centrom Beograda zviždali predstavnici Levog samita Srbije dobacujući mu: "Lopove, lopove", "Kolika ti je plata", i uzvikivali "Pelene, pelene", aludirajući na na to što neki strani poslodavci ne daju srpskim radnicima da idu u toalet.
- Ako su Đorđević, Nenezić i sindikalni čelnici prodržavnih sindikata očekivali tapšanje radnika i ovacije njihovoj saradnji, prevarili su se jer radništvo Srbije sve teže živi u uslovima socijalne nejednakosti i sprovođenja politike jeftine i bedno plaćene radne snage - kaže Sloga.