Ka integraciji neformalnih sakupljača otpada
Početak realizacije jednogodišnjeg projekta "Podrška integraciji u tržište rada i formalno upravljanje otpadom Roma, migranata i drugih ranjivih grupa" zvanično je obeležen sastankom Nacionalne platforme za socijalnu inkluziju neformalnih sakupljača otpada u Gradskoj kući Niš.
Sastanku su prisustvovali ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku i predsednica Međuresorne radne grupe za sprovođenje Agende UN o održivom razvoju do 2030. godine prof. dr Slavica Đukić Dejanović, potpredsednik Privredne komore Srbije Zoran Vujović, načelnik Nišavskog upravnog okruga Aleksandar Cvetković i gradonačelnik grada Niša Darko Bulatović.
Projekat se realizuje u saradnji Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, Privredne komore Srbije i Regionalne Privredne komore Niš i gradske uprave Niš, pod pokroviteljstvom ministarke bez portfelja zadužene za demografiju i populacionu politiku i predsednice Međuresorne radne grupe za sprovođenje Agende UN o održivom razvoju do 2030. godine prof. dr Slavice Đukić Dejanović.
Pročitajte još:
* Policijska zaštita funkcionera zbog rata u SNS
Realizacija projekta omogućena je od strane Nemačke razvojne saradnje - GIZ, kroz programe podrške migrantima (PME) i Upravljanje otpadom i otpadnim vodama u Srbiji (IMPACT).
Cilj Projekta je ispitivanje mogućnosti rešavanja problema neformalnih sakupljača otpada u gradu Nišu kroz uvođenje odgovarajućeg sistema njihove registracije, a radi praćenja kretanja otpada i omogućavanja marginalizovanim grupama da se legalno uključe u sistem upravljanja otpadom.
U projekat će biti uključeno do 200 neformalnih sakupljača otpada.
Planirano je da se kroz projekat testira održiv model registracije kroz formiranje baze podataka i izdavanje legitimacija sakupljačima, uz uključivanje više resora gradske uprave - Sekretarijata za zaštitu životne sredine, Sekretarijata za dečiju i socijalnu zaštitu, Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i projekte, zatim JKP "Medijana" Niš, kao i lokalnih filijala Nacionalne službe za zapošljavanje, Centra za socijalni rad, Policijske uprave, Kancelarije za izbeglice, interno raseljena lica i migracije i Regionalne privredne komore Niš.
Svi akteri izrazili su spremnost da raspoloživim resursima pomognu realizaciju ovog značajnog Projekta koji targetira najugroženije grupe stanovništva, kako bi u narednoj fazi iskustva Grada Niša mogla da se prenesu na ostale lokalne samouprave koje se suočavaju sa izazovom inkluzije sakupljača u formalan sistem upravljanja otpadom.
Projekat je od nacionalnog interesa jer omogućava pravo na dostojanstven rad, razvoj tržišta otpada, lokalni ekonomski razvoj i zelena radna mesta.