Srbija uvodi "duvanski dinar": Dobra ili loša vest?
Kada bi se na svaku prodatu paklicu cigareta naplaćivao samo po jedan dinar, sakupilo bi se oko milijardu dinara, što je jednako budžetu koji je u 2017. izdvojen za lečenje retkih bolesti u Srbiji.
To je računica Nacionalne organizacije za retke bolesti Srbije (NORBS) koja se zalaže za uvođenje tzv. duvanskog dinara.
Ovu ideju podržava i Ministarstvo zdravlja koje naglašava da je ovakva akcija postojala pre nekoliko godina i da planiraju da je ožive.
- Ideja je da to ponovo iniciramo jer su neke procene pokazale da bi se na taj način obezbedilo 90 odsto potrebnih sredstava za terapije obolelih od retkih bolesti, ako ne i svih sto odsto. Ministarstvo zdravlja je svakako za 2018. povećalo budžet za lečenje retkih bolesti za čak 36 odsto u odnosu na ovu godinu, i trebalo bi da iznosi oko 1,5 milijardi dinara. Uvođenjem duvanskog dinara ovaj budžet bi se značajno povećao - kažu u Ministarstvu zdravlja.
Pročitajte još:
* Ovo su najplaćenija zanimanja u Srbiji, a najveća plata je 18 miliona mesečno
* USPRS ostaje pri svojim zahtevima i održaće štrajk upozorenja
Takođe, razmatra se uvođenje i tzv. "pivskog dinara".
Tako bi se od svakog prodatog piva izdvajao po dinar.
Procene o eventualnoj zaradi na tome još nisu rađene, ali računa se da bi se i tu sakupila značajna svota.
Davor Duboka iz NORBS-a ističe da su svojevremeno imali računicu o tome koliko novca može da se sakupi ako se izdvoji 2,5 dinara po paklici cigareta, s obzirom na to da na svakih šest meseci država za toliko uvećava akcizu.
- Kada bi se izdvojilo 2,5 dinara po paklici, imali bismo oko dve i po milijarde dinara godišnje. Sa planiranih 1,5 milijardi u budžetu za 2018. to je četiri milijarde. Prema našim procenama, realna potreba je oko pet milijardi dinara godišnje za troškove lečenja obolelih od retkih bolesti - navodi Duboka.
On dodaje da je teško reći koliko u Srbiji tačno ima obolelih od retkih bolesti jer još ne postoji nacionalni registar.
- Jedino postoji podatak o tome koliko se ljudi trenutno leči, a to je između 100 i 150 osoba. I to samo za tri grupe bolesti, metaboličke bolesti, retke tumore i HAE. Terapija je veoma skupa - kaže Duboka.
Država za pet godina 10 puta povećala novac za lečenje
Država je počela da izdvaja novac za lečenje retkih bolesti 2012, kada je izdvojeno 130 miliona dinara.
- U 2013. obezbeđena je ista suma, 2014. planirano je 260 miliona, 2015. 335 miliona dinara, a 2016. godine 600 miliona. Budžetom za 2017. sredstva su povećana za 55 odsto, na iznos od oko 1,1 milijardu, a za 2018. na 1,5 milijardu - kažu u Ministarstvu zdravlja.