Borim se za svaki dah
Darija Petrović (16), iz Banje Koviljače, čiji je vapaj za pomoć na društvenim mrežama podigao Srbiju na noge, juče je primljena u Institut za majku i dete.
Već devet godina ova devojčica traži odgovor na pitanje s kojom se bolešću bori. Reporteri "Vesti" sačekali su je ispred Instituta da joj požele sreću. Slaba i bleda držala je majku za ruku da bi došla do kapije bolnice.
- Izvinite što ne mogu da stojim - tihim glasom prihvatila je razgovor Darija i sela na kofer.
Od svoje sedme godine vreme provodi po bolnicama, ali sve nevolje nisu izbrisale predivni Darijin osmeh. Ustanovljeno joj je čak 55 dijagnoza, ali glavna još nije.
- Želim konačno da saznam šta mi je. Mučno je provesti život po bolnicama. Ne mogu više - izborila se Darija za dah.
Na njeno otvoreno pismo ministar zdravstva Zlatibor Lončar oštro je odgovorio da nije tačno da država ne želi da joj pomogne, već da se ona i njena majka nikada nisu pojavile na zakazanim pregledima.
- Kada sam pročitala ministrov odgovor, pozlilo mi je. Mama je pozvala Hitnu pomoć, ali nisu hteli da dođu. To što je on napisao nije tačno - rekla je Darija.
Njena majka Gorica Lukić pokazala je fasciklu prepunu medicinske dokumentacije što iz Tiršove, što iz Instituta za majku i dete.
- Svi ovi papiri pokazuju da nema gde nismo bile. Nikada nismo pozvane na neki konzilijum. Jednostavno smo odgurnute - kaže Gorica.
Budući pisac
Pored brojnih problema sa kojima se bori, Darija se trudi da uživa u životu. Voli da svira gitaru, ali i da piše priče.
- Ipak, retko izlazim iz kuće da se družim. To mi mnogo nedostaje. Uspela sam da završim vrlo dobrim uspehom drugi razred srednje hemijske škole. Moji prijatelji su mi velika podrška, redovno me posećuju i pomažu oko gradiva - ispričala je Darija.
Ona objašnjava da se Darijino stanje pogoršalo i da bilo kakavo uzbuđenje za nju nije dobro, pa je sramota što joj je ministar priredio takav stres.
- Darija barem sedam puta godišnje leži u bolnici i niko da konačno utvrdi šta joj je. Sumnjam da će ovoga puta biti drugačije, ali neću da kažu da nismo pokušale. Ako ne reše ništa, mi idemo u avgustu u Beč, gde je čeka tim genetičara, neurolog, hematolog, kardiolog, endokrinolog. Rade dijagnostiku za dvesta retkih bolesti, a konačno ćemo utvrditi da li je reč o disautonomiji - ispričala je Lukićeva.