Uspomena na prvog gerilca
Tradicionalni Dražin dan održan je na srpskom imanju u Vajnoni, pored Spomen-doma koji nosi ime Dragoljuba - Draže Mihailovića. Pred 1.000 posetilaca skup su blagoslovili otac Lazar Vukojev, sveštenik u crkvi Sveti Ilija u Nijagara Folsu, otac Milovan Sredojević, sveštenik u crkvi Sveti Arsenije Sremac u Vitbiju, i otac Vojislav Pavlović, sveštenik u crkvi Sveti Nikola u Hamiltonu.
O slavnom Čiča Draži besedili su Petar Manojlović Dinarac, potpredsednik Pokreta srpskih četnika Ravne gore za Kanadu, zatim Petar Tintor, predsednik Ogranka u Torontu, Nenad Bogdanović, predsednik Odbora u Vindzoru, i Boško Bilić, predsednik Odbora u Hamiltonu. Izvedene su kanadska i srpska himna, a svoje igračko umeće prikazali su folkloraši ansambala koji deluju pri Spomen-centru "Dragoljub - Draža Mihailović" u Vajnoni. Program je vodio Bogoslav Vukojev.
- Đeneral Draža je stao na branik otadžbine i ovekovečio srpski zavet u odbrani svoje vere i otadžbine, a to je "za krst časni i slobodu zlatnu". Današnji dan posvećen je njemu, časnom srpskom vojniku koji nikada nije pogazio svoju zakletvu i do poslednjeg časa svog života ostao joj je veran. To je ista ona vera koja je odvela u slavu i kosovske junake u Boju na Kosovu polju 1389. godine - istakao je Petar Manojlović Dinarac u svom govoru.
On je dodao da isto što je nacionalna vojska pod Dražom učinila u Srbiji, to su u Krajini, na tromeđi Bosne, Like i Dalmacije, učinili nacionalni prvaci predvođeni legendarnim vojvodom Momčilom Đujićem, "komandantom koji nas je proveo kroz najteže vreme u našim životima".
- Mi četnici i naši potomci ostvarili smo ovde u Kanadi jedan san, a to je da živimo u slobodi i da svoj nacionalni i verski život očuvamo kroz sve ono što smo dosad radili i sagradili. Naša želja i san, koji još imamo, jeste da naša deca nastave našim putem i sve što je stvoreno nadograde svojim znanjem i velikim rodoljubljem koje su od nas naučili. Mi, živi četnici, a malo nas je danas, koji smo ratovali pod komandom đenerala Draže i vojvode Đujića, sećamo se i nadamo da će Dražino ime i delo koje je učinio postati deo istorije srpskog naroda za divljenje. Nama nije potrebna rehabilitacija, dela govore više od sudskih odluka - naglasio je u svojoj besedi na Dražinom danu Petar Manojlović Dinarac, borac Dinarske divizije kojom je komandovao vojvoda Momčilo Đujić.
Tokom celog dana bilo je narodno veselje, kolo se neprestano igralo, a goste je zabavljao orkestar Kolo, frontmena Mikija Minića, i pevačica Snežana Zđelarić.
Izdali nas saveznici
- Da je bilo sreće i da su naši tadašnji saveznici održali reč i pomogli nacionalne snage pod komandom đenerala Mihailovića, i mi bismo ostali među svojim narodom i ne bismo morali da se selimo iz svoje otadžbine. To što su onda učinili, predavši nas zarad svojih interesa Staljinu, označio je kraj naših napora i morali smo borbom da se probijemo na slobodnu teritoriju. Da se raselimo prvo u Evropu, a potom u Kanadu, Ameriku, Australiju i gde sve ne... - naglasio je Petar Manojlović Dinarac.