Dramatično u Kragujevcu: Štrajkači radikalizovali zahteve
Generalni štrajk radnika kragujevačke kompanije Fijat Krajsler automobili Srbija ušao je u peti dan. Na skupu pred zgradom uprave FCA radnici kragujevačkog Fijata su odlučili da od danas svi radnici u štrajku, obe smene, dolaze u pogone, nastavljajući zakonsku obustavu rada.
- Odluka je doneta zbog toga što je poslovodstvo ignorisalo naše uporne zahteve da se nastave pregovori o okončanju generalnog štrajka. Danas smo, na suncu, dva sata pokušavali ovu odluku da uručimo poslovodstvu, a oni su rekli da pošaljemo poštom. Prosto neshvatljivo. Zato će ubuduće informisanje radnika, koje je do sada bilo u podne, od ponedeljka prerasti u protest u pokretu - kaže Zoran Marković, predsednik štrajkačkog odbora.
Grad u bankrotu
Kragujevac je jedini grad u Srbiji u bankrotu. Još na kraju 2014. grad je imao više od četiri milijarde dinara neplaćenih obaveza, koliki je ceo budžet Kragujevca. Za stabilizaciju budžeta potrebne su uštede od 1,5 milijardi dinara godišnje što će biti gotovo nemoguće bez politički nepopularnih mera, ukazuje Fiskalni savet.
Da podsetimo, nezadovoljni odsustvom uključivanja u pregovore poslovodstva, radnici su juče jednoglasno promenili glavni zahtev i sada traže osnovnu platu od 50.000 dinara. Štrajkački odbor je odlučio da od danas kolona svakog dana krene od kapije Šest topola u 13.15 i da se kreće sve do 14.30 časova. Prethodno je bilo dogovoreno da od ponedeljka obe smene dođu u pogone od šest do 14 časova, ne rade za mašinama, a da posle tog vremena svi štrajkači odu van kruga Fijata. Protest u pokretu proći će ipak pored hale Preseraja, zatim Karoserije, Lakirnice, Montaže sve do upravne zgrade FCA.
Kooperanti stoje
Čim je stao Fijat stao je i čitav niz kooperanata koji više ne isporučuju opremu i delove kragujevačkoj fabrici. Više od 10.000 ljudi radi u kompanijama koje su direktno vezane za Fijat, a koje su sada ugrožene.