Dabić zna gde su slike!
Klupko oko nestalih slika, koje su 1990. godine Matici iseljenika darivali najeminentniji slikari iz rasejanja, polako se odmotava, ali su još mnoga pitanja bez odgovora.
Konačno se oglasio i bivši predsednik Matice iseljenika Radivoje Dabić, koji je slike 2008. zadržao kod sebe, odbijajući da ih vrati. Iako nekadašnji programski direktor Matice iseljenika Dragica Danon navodi da je nestalo 73 slike, Dabić pominje 70 i tvrdi da je polovinu predao Miši Miloševiću, predsedniku Svetske srpske zajednice iz Ženeve, a da za ostalih 35 zna gde su, ali da ne može da kaže!
Dabić tvrdi da je od 200 slika koje su bile deo izložbe "Likovno stvaralaštvo Srba u Svetu", organizovane u Narodnom muzeju 1990, netragom nestalo 130, nakon što su one prebačene u Eparhiju sremsku. Potvrdio je da kad su slike iz eparhije prebačene u Maticu, da je 2008. godine organizovana njihova izložba u "jednoj vili u Paraćinu". Kasnije je priznao da se radi o vili u njegovom vlasništvu. Zanimljivo je njegovo objašnjenje zašto za devet godina nije vratio slike Matici iseljenika.
Pitanja bez odgovora
Jedno od pitanja bez odgovora, a o čemu bi nadležni istražni organi morali da uđu u trag, jeste i to zašto je Narodni muzej slike koje su trebale da budu temelj buduće Zadužbine sveukupnog stvaralaštva Srba u svetu, predao Eparhiji sremskoj? Kako slike koje su darivane otadžbini mogu od autora da budu kasnije prodate trećim licima, kako to sada tvrdi Dabić?
- Pojavio se gospodin Miša Milošević koji je kazao da su slike u njegovom vlasništvu. Tužio je sudu Maticu iseljenika i Eparhiju sremsku SPC kako bi slike povratio u svoje vlasništvo. Proces je trajao tri godine i da se Matica iseljenika ne bi više povlačila po sudu doneo sam odluku da predam gospodinu Miloševiću sve slike za koje mi on donese dokaz da su njegove. Doneo mi je na primer potpis od slikara Miloša Šobajića kao dokaz da je kupio sliku od njega - kaže Dabić, uvodeći u ceo slučaj Miloševića.
Za RTS Dabić je imao nešto drugačiju tvrdnju. Priznaje da su slike ostale kod njega, ali da ne postoji legat Matice iseljenika i da slike pripadaju organizatoru izložbe, koji ga je tužio sudu u Novom Sadu, dakle Miloševiću. Dragica Danon, koja je u Matici provela duže od tri decenije, odgovorno tvrdi da se Miša Milošević nije pojavljivao niti u jednom svojstvu, a kamoli kao organizator izložbe 1990.
Matica iseljenika sada očekuje da se u ceo slučaj uključi i tužilaštvo kako bi se konačno u svim segmentima rasvetlio skandalozni slučaj nestalih slika, čija je vrednost procenjena na oko 600.000 evra.
Ni reči zahvalnosti
Poznati slikar iz Francuske Slobodan Pulika Jevtić, koji je pre skoro tri decenije i inicirao prikupljanje umetničkih dela među kolegama u dijaspori, potvrdio je da njegov triptih "Hipotetična zašitita" njemu nikada nije vraćen. Neki od darodavaca iz dijaspore ističu da nikad nisu ni dobili povratnu informaciju šta je sa slikama, kao i da je tako bilo i u drugim slučajevima kad su se odazivali pozivu da sa svojim umetničkim delima učestvuju u humanitarnim akcijama za pomoć otadžbini ratnih 90-ih godina. Ne samo što nisu dobili informaciju da li je slika prodata na aukciji, već im se niko nije bar protokolarno ni zahvalio.