Performans u Vranju: Oružje štiti ili plaši
U Srbiji je, tokom proteklih pet godina, u porodično-partnerskim odnosima ubijeno 170 žena, od čega 57 iz vatrenog oružja, upozoravajući su podaci iz izveštaja o femicidu ženske Mreže "Žene protiv nasilja" za istraživanje javnih politika i Odbora za ljudska prava Vranje koji je na crnu statistiku i nasilje nad ženama, upozorio uličnim performansom "Da li nas oružje štiti ili plaši?" u centru ovog grada.
Organizatori akcije pored Odbora za ljudska prava iz tog grada su i SOS telefon Vranje i Centar E8 u partnerstvu sa Centrom za istraživanje javnih politika iz Beograda.
Svake godine u Srbiji oko jedne trećine žena u slučajevima nasilja u porodici bude ubijeno iz vatrenog oružja.
Ipak, u javnosti, ali i među kreatorima politika, nedovoljno se uviđa važnost zaokruživanja javnih politika koje povezuju nasilje u porodici i posedovanje legalnog i nelegalnog vatrenog oružja.
U Srbiji ne postoji jedinstvena evidencija u slučajevima ubistva žena vatrenim oružjem u kontekstu rodno zasnovanog nasilja.
Centar za istraživanje javnih politika u svom istraživanju "Analiza zloupotrebe oružja i uticaja na rodno zasnovano nasilje kroz građansku akciju i javno zagovaranje politika", ukazuje na važnost sveobuhvatnog povezivanja i zaokruživanja javnih politika, zakonodavnog okvira i praksi koji se bave vatrenim oružjem i nasiljem u porodici, što je i jedna od obaveza Srbije u okviru primene Konvencija o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija).
U Srbiji, čak i kada komšije znaju da neko ima neprijavljeno oružje, ne žele da takvu osobu prijave.
Kada je prošle godine u slučaju nasilja u porodici u Žitištu pored Zrenjanina ubijeno petoro i ranjeno 22 ljudi, iz nelegalne automatske puške, propuštena je prilika da se u isto vreme organizovana akcija legalizacije oružja bolje osmisli, i javnost senzibiliše da posedovanje oružja u kući predstavlja pretnju za ženu i decu čak i ako ta puška, pištolj ili revolver nisu opalili.
Statistika femicida upozorava na stepen nebezbednosti žena u slučajevima nasilja u porodici i posedovanja legalnog i nelegalnog vatrenog oružja:
Izveštaji o femicidu ženske Mreže "Žene protiv nasilja", o slučajevima ubistava žena, obuhvataju podatke na osnovu medijskih izveštaja i pokazuju da je u periodu od 2012. do 2016. godine 33% ubistava u prodično-partnerskom odnosu u Srbiji počinjeno upravo vatrenim oružjem.
Za poslednjih 5 godina ubijeno je 170 žena u porodično-partnerskom odnosu, a njih 57 vatrenim oružjem.