Austrija zahvalna dr Rubenu Fuksu
Austrijsko priznanje za sećanje na holokaust (Austrian Holocaust Memorial Anjard) nedavno je u Ambasadi Austrije u Beogradu dodeljeno dr Rubenu Fuksu, doskorašnjem predsedniku Saveza jevrejskih opština Srbije.
Ovo priznanje od 2006. godine ličnostima i organizacijama, koje se posebno zalažu za sećanje na holokaust, njegove žrtve i kulturu sećanja uopšte, dodeljuje Austrijska služba u inostranstvu, organizacija koju je osnovao dr Andreas Majslinger, politikolog iz Inzbruka. Ovo je prvo priznanje dodeljeno jednoj ličnosti iz Srbije i uopšte na Balkanu.
Doktor Ruben Fuks nije krio zadovoljstvo i radost povodom dodele priznanja, rekavši da mu ono mnogo znači.
Na svečanosti u ambasadi navedeno je da je dr Fuks kao hirurg uveo niz novih metoda u Kliničko-bolničkom centru Zvezdara, a učestvovao je u radnoj grupi Ministarstva spoljnih poslova Srbije za Međunarodnu alijansu za sećanje na holokaust. Kao predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije značajno je doprineo sećanju na žrtve nacističkih logora i uopšte kulturi sećanja u Beogradu, Srbiji i jugoistočnoj Evropi.
Vladimir Vlajić, prvi pripadnik Austrijske službe u inostranstvu u Srbiji, koji je dobrovoljno odslužio godišnju službu sećanja pri Savezu jevrejskih opština Srbije i Jevrejskom istorijskom muzeju Beograd 2015/16 godine, predstavio je Austrijsku službu u inostranstvu i aktivnosti njenih pripadnika.
Vlajić je objasnio da je Austrijsku službu u inostranstvu 1992. osnovao dr Andreas Majslinger i da ova organizacija po austrijskom zakonu predstavlja mogućnost da se umesto obaveznog vojnog ili civilnog roka u Austriji, taj rok odsluži u vidu službe sećanja, mirovne službe ili civilne službe u inostranstvu pri ustanovi koja je upisana kao zvanični partner.
Prikazana je i video-poruka Kristijana Kerna, kancelara Austrije i pismo podrške Sebastijana Kurca, ministra spoljnih poslova.
Poseta Hramu na Vračaru
Pripadnici Austrijske službe u inostranstvu, koji su doputovali iz Austrije, Nemačke i Italije, iskoristili su boravak u glavnom gradu Srbije, da upoznaju lepote Beograda. Između ostalog su posetili Jevrejski istorijski muzej Beograd, Hram Svetog Save na Vračaru i druge znamenitosti od kulturnog i istorijskog značaja.
Osim toga su u Hrvatskoj obišli spomen-područje logora smrti Jasenovac, jednog od najvećih logora u Evropi u kojem su stradali Srbi, Jevreji, Romi i hrvatski antifašisti.