Ubice novinara nagrađene slobodom
Novinari RTV Priština Đuro Slavuj i Ranko Perenić su 21. avgusta 1998. krenuli ka manastiru Sveti Vrači u Zočište da urade prilog o povratku otetih monaha. Poslednji put su viđeni tog dana prepodne u Velikoj Hoči. Greškom su krenuli ka Orahovcu koji je tada bio pod kontrolom OVK.
Automobil u kojem su bili, plava zastava 128, nikada nije pronađen. Porodice Perenić i Slavuj još uvek ne znaju sudbinu svojih najbližih. A nekome smeta i sećanje na njih.
Predstavnici Udruženja novinara Srbije (UNS) i Društva novinara KiM petu godinu zaredom postavljaju spomen-obeležje na srpskom i albanskom jeziku: "Ovde su 21. avgusta 1998. nestali novinari. Tražimo ih." Do sada je rušeno četiri puta, a rušitelji nikada nisu pronađeni.
- Ovde smo da poručimo Euleksu, Unmiku, Kforu i kosovskoj policiji da 18 godina slobode za otmičare Perenića i Slavuja znače 18 godina kazne za žrtve, za njihove familije i kolege. Slobodom su nagradili i ubice novinara Aleksandra Simovića, Momira Stokuće, Bardija Ajetija, Bekima Kastratija, otmičare Ljuba Kneževića, Marijana Melonašija i Mila Buljevića. Zato odavde tražimo da se formira komisija i rasvetle okolnosti ubistava i nestanka novinara na Kosmetu - poručio je generalni sekretar UNS Nino Brajović.
Budimir Ničić, predsednik Društva novinara KiM, rekao je da novinarska udruženja "ne mogu da nateraju ni vlast, ni Euleks, ni policiju, ni nadležne organe da daju odgovore", ali misli da srpski političari i na Kosovu i u Beogradu, to mogu.
- Mogao bih do sutra da nabrajam šta su sve dali, učinili, kakve ustupke napravili, a da nikada kao uslov nisu postavili rasvetljavanje sudbine svih novinara - kazao je Ničić.
Novinaraka TV Most, nekadašnje RTV Priština, Jasmina Stojković, podsetila je da su njene kolege nestale na putu kojim su krenuli da rasvetle sudbinu Srba iz Zočišta, Retimlja i Opteruše koji su tada bili zatočeni kod OVK.
- Da li mi onda imamo prava prestanemo da tražimo istinu? Ako budemo istrajali u tome, naša istina će biti i njihova istina - rekla je Stojkovićeva.
Oteti i ubijeni
Ljubomir Knežević, novinar "Jedinstva" i "Politike" otet je 6. maja 1999. kod Vučitrna u podnožju planine Čičavica. Aleksandar Simović, novinar i prevodilac, nestao je 21. avgusta 1999. u Prištini. Njegovi posmrtni ostaci pronađeni su u selu Obrinje kod Glogovca. Marjan Melonaši, novinar Radio Kosova, nestao je 9. septembra 2000. u Prištini. Momir Stokuća, fotoreporter, ubijen je 21. septembra 1999. u kući u Prištini, a Mila Buljevića otela je OVK 25. juna 1999. nedaleko od izbegličkog centra u Prištini. Među ubijenima su i novinari "Bota sota" Bekim Kastrati (2001) i Bardilj Ajeti (2005).