Teslu okačili i na pivo
Valjevska pivara počela je da izvozi u SAD pivo pod nazivom "Tesla spirit" i to na inicijativu uvoznika iz Čikaga. Proizvođač nije razmišljao da li time povređuje poslovnu etiku, već je prihvatio ponudu kupca iz Amerike koji je navodno i predložio naziv piva.
Pivara u Valjevu saopštila je da se nije bavila analizom da li je pomenuta robna marka u duhu poslovnog morala i da li se njome narušava ugled srpskog i svetskog genija.
- Uvoznik je firma Lav imports iz Čikaga. Ona ima pravo distribucije u 25 američkih država. Ta firma sarađuje sa još nekoliko brendova iz Srbije. Natočeno je osam paleta flaša od 0,5 litara, a robna marka je registrovana u SAD - saopšteno je iz pivare.
Pročitajte još:
* Nikola Tesla - genije čudnih navika
* "Zrak smrti" i drugi mitovi o Tesli
* Ovako je Nikola Tesla branio Aleksandra Karađorđevića od Amerikanaca!
Vršilac dužnosti direktora Zavoda za intelektualnu svojinu Vladimir Marić smatra da ovakvim potezom "privredni subjekt stiče određenu komparativnu prednost u odnosu na poslovne konkurente, jer koristi tuđu dobru reputaciju, da bi za sebe izvukao korist".
- Ne postoji u Srbiji nijedan poseban propis koji se time konkretno bavi osim Zakona o žigovima, gde je precizirana zaštita imena i lika neke istorijske i poznate ličnosti. Sa aspekta poslovnog morala slučaj može da se tumači i kao zloupotreba, jer reputacija ne pada s neba, već se gradi godinama, a sad je koristi neko ko toj reputaciji ničim nije doprineo i iz nje izvlači profit - objašnjava Marić za "Vesti".
On podseća da kada se na neku robu ili uslugu stavi ime slavnog naučnika, književnika ili umetnika, ono postaje simbol tog proizvoda.
- Tu je suština sa aspekta poslovnog i društvenog morala, jer se kompromituje ta osoba. A nijedno ozbiljno društvo to ne sme da dozvoli. Posebno kada je reč o osobama koje su zadužile svoj narod i mi kao društvo treba to da štitimo - pojasnio je Marić za "Vesti".
On pretpostavlja da bi u ovom slučaju trebalo da reaguje Muzej Nikole Tesle iz Beograda.