Četvrtak 9. 1. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 21.06.2016.
17:29
Tanjug, Vestionline A

Zamislite, nije premijer: U Srbiji je najugroženiji "običan građanin"

Iako naš premijer, uz podršku najbliskijih saradnika: Nebojše iz Beograda, Aleksandra Vulina i Dragana J. Vučićevića, zagovara politiku da njemu neko uvek "radi o glavi", moglo bi se zaključiti da je on i najugroženija osoba u našoj zemlji. Ipak, kako pokazuje najnoviji Izveštaj Zaštitnika građana za prošlu godinu, stanje prava građana u Srbiji tokom 2015. obeležile su ekonomske nedaće velikog broja građana i manjak pravne sigurnosti. Samim tim, dolazimo do zaključka da je ipak u Srbiji bio najugorženiji - običan građanin.

Tanjug
Rodoljub Šabić i Saša Janković na konferenciji u Palati Srbija

Zaštitnik građana Saša Janković kazao je da je broj pritužbi porastao za 28 odsto, a na početku debate ukazao je i da Skupština Srbije već dve godine nije razmatrala izveštaje Zaštitnika iako je to njena zakonska obaveza.

On je dodao da se, kako je kazao, usuđuje da kaže da ta institucija ispunjava svoju ulogu, kontrolu organa vlasti i napomenuo da se još uvek ne može reći da je situacija zadovoljavajuća iako je 88 odsto preporuka sprovedeno.

- Posebno ranjive grupe bile su jako siromašni građani, deca, mladi, interno raseljeni, žrtve nasilja u porodici, organizacije i pojedinci zagovornici ljudskih prava, novinari, pripadnici LGBT... - rekao je Janković.

On je dodao da mnogi kažu da je najugroženiji običan građanin, i to je zato što svakom od nas treba pravna sigurnost, da znamo šta možemo, šta ne možemo, da znamo da će policija reagovati ako neko ugrozi našu fizičku bezbednost, i zbog toga rečenica - da je ugrožen običan građanin - mora da stoji u izveštaju.

Prema njegovim rečima, potrebno je samo da svako u državi radi svoj posao kako bi stvari bile bolje, dodajući da ima onih koji ga rade, te da veruje da će izveštaj u kome se konstatuje da očekivanja nisu ispunjena do kraja biti poslednji u nizu.

Raskorak između normativnog i stvarnog

Govoreći o položaju nezavisnih kontrolnih organa u državnom uređenju sa aspekta normativnog i praktičnog, poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić rekao je da se "uvek naježi kada čuje da Srbija ima dobre zakone koji se ne primenjuju".

Kako je rekao, postoji raskorak između normativnog i stvarnog, ali je napomenuo da postoje neke stvari koje su se promenile na bolje, kao što su uslovi za rad.

- Međutim ono što je konstantan problem je pitanje samog odnosa drugih delova sistema vlasti prema tim institucijama - rekao je Šabić i dodao da su s druge strane građani shvatili značaj tih institucija.

On je poručio predstavnicima vlasti da kontrolne institucije nisu nikakvi neprijatelji, niti protivnici već korektivni saveznici koji vlast treba da učine kvalitetnijom. Zbog dosadašnjeg nerazumevanja, kako je dodao, nisu postignuti odgovarajući rezultati.

- Otvoriti poglavlje 23, a imati takav odnos prema institucijama koje štite prava građana je jako opasan. Ne vidim onda perspektivu u tom procesu, a doživljavam ga kao koristan - naveo je Šabić.

Evo na šta se građani najviše žale

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković potvrdila je da je najviše pritužbi bilo na ugrožavanje socijalnih i ekonomskih prava, dok je predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević kao probleme u sudstvu navela nefikasnost i nejednakost u praksi. Građani smatraju da je sudstvo najkorumpiranije, a potom i zdravstvo, rekla je Tatjana Babić direktorka Agencije za borbu protiv korupcije. Ona je dodala da je u 2015. stiglo 750 pritužbi građana koji su imali sumnju da je došlo do korupcije u različitim oblastima. Babić je navela da se 11 odsto odnosilo na pravosuđe, a jedna petina na postupak izvršenja.

Stanje u medijima

Zaštnik je s pravom u 2015. ukazivao na štetnost tabloidizacije medija, rekao je na debati predsednik NUNS Vukašin Obradović.

On je "sa žaljenjem konstatovao da Zaštitnik nije naišao na podršku onih koji treba da brinu o društvu već je protiv njega vođena kampanja, a u njoj su učestvovali i predstavnici državnih organa".

Kada je reč o setu medijskih zakona od kojih se mnogo očekivalo, Obradović je potvrdio zaključak Zaštitnika da oni nisu ojačali slobodu medija i pravo građana na pravovremeno informisanje.

- Očekivanje da će povlačenje države iz medija bitno uticati na zaštitu javnog interesa u velikoj meri je obesmišljena primenom zakona u praksi. Ako je suditi po novim vlasnicima medija i njihovim programskim sadržajima, Srbija je umesto državnih dobila stranačke medije - rekao je Obradović.

Prodaja medija

Najviše je urgožen građanin koji poštuje zakon, istakao je tokom debate Nemanja Nenadić iz Transparentnosti, rekavši da nije korektno da se koristi reč "običan građanin". On je govoreći o prodaji medija rekao da su ih kupili oni koji su dali najveću cenu.

- Ako prodaja nije bila slobodna, ako je bilo pretnji, onda hajde da pričamo o tome... da ne pričamo samo o posledici. Treba videti šta u sistemu nije valjalo - rekao je Nenadić i pohvalno se izrazio o tome što je u izveštaju Zaštitnika istaknuto da nije bilo javnih rasprava.

Odgovarajući Nenadiću, Zaštitnik građana je rekao da bi on bio u pravu da su mediji roba kao bilo koja druga, međutim, podsetio je da oni to nisu jer treba da budu u funkciji interesa javnosti.

- Nije bilo dovoljno da država kaže ko da najviše on postaje vlasnik - rekao je Janković.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
  • 2025 © - vesti online