Umorna od traganja za istinom
Mila Đinđić, majka ubijenog premijera Srbije Zorana Đinđića preminula je u noći između nedelje i ponedeljka u 84. godini, dva dana posle 13-godišnjice od atentata na Đinđića. Otišla je, a da nije ostvarila jedinu misiju koja ju je, kako je rekla posle tragedije, držala u životu - da otkrije pravu istinu o ubistvu svog sina.
Prvih godina se, kako je svojevremeno otkrila "Vestima", uzdala da će uz pomoć "velikog prijatelja njenog sina" doći do pune i prave istine o političkoj pozadini atentata, ne želeći da kaže o kome je reč. Pomaka u istrazi, međutim, nije bilo, pa je 2007. godine kada su izrečene kazne dvanaestorici optuženih pripadnika zemunskog klana, Mila Đinđić je razočarano izjavila:
- Maksimalna kazna je preblaga, jedina prava je da vise na Terazijama. Oni će da žive i dalje, a mog sina, koga su ubili, ovde više nema - rekla je ona.
Pročitajte još:
* Politička pozadina atentata u fiokama
* Otimanje "demokrata" za Zorana
* Šutanovac se priseća: Pitali su Đinđića "Zašto ne ubijete Miloševića"
Suđenje je pratila samo na početku procesa. Nije bila ni na izricanju kazni, jer, kako je navela, nije doprinelo otkrivanju istine. Nije, međutim, digla ruke i sa ćerkom Gordanom Filipović, uz pomoć advokata Srđe Popovića podnosila je prijave protiv političara. U novembru 2010. godine podnešena je prijava protiv bivšeg premijera Vojislava Koštunice, jer nije sprečio pobunu "crvenih beretki" 2001. godine koja je, kako je rekao Popović, bila uvod u ubistvo Đinđića.
Živela u staračkom domu
Mila Đinđić je do kraja 2013. godine deo vremena provodila u stanu u Beogradu, u ulici koja nosi ime njenog ubijenog sina, a deo u svojoj kući u selu Prekopuce nadomak Prokuplja. Imala je stalnu policijsku pratnju. Krajem 2013. godine je izrazila želju da bude prebačena u dom za stare Medmaris u Jajincima, odakle je zbog lošeg zdravstvenog stanja prebačena na VMA, gde je i preminula.
Krajem 2011. podnešena je i prijava protiv lidera Nove Srbije Velimira Ilića i bivšeg potpredsednika Vlade Nebojše Čovića, zbog sumnji za podstrekivanje na krivično delo ubistva. Umorna od godina i traganja za istinom pre dve godine kada su četiri poslanika Evropskog parlamenta tražila da se Srbija tokom pregovora o pridruživanju uslovi rasvetljavanjem političke pozadine ubistva Đinđića, Mila Đinđić je kazala da više ne veruje da će ikada istina izaći na videlo.