Ima za Srebrenicu, nema za ratnike
Nekoliko udruženja vojnih veterana Srbije za Sretenje je protestovalo ispred zgrade Vlade Srbije tražeći povlačenje novog Zakona o pravima boraca - ratnih veterana, ali i ozbiljniji pristup države ovom problemu.
Oko 200 učesnika protesta, članova Udruženja Srpskih ratnih veterana i Ratnih vojnih invalida Srbije svih ratova, noseći transparente "Vulin gde je bio dok je grmelo", "Dosta ponižavanja" i "Gde su ratne dnevnice", očekivalo je i da će ih neko primiti u Vladi, ali nisu se pomakli dalje od ulaznih vrata jer im je obezbeđenje saopštilo da u zgradi nema nikoga.
Predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida Srbije svih ratova Željko Vasiljević kaže da je protest prošao u potpunom medijskom mraku.
- Najavu protesta je objavio tek jedan ili dva portala, a sam protest tek jedna ili dve televizije i to je sve. Očigledno smo "nažuljali" državu baš tamo gde boli. Postali smo zabranjena tema pošto smo razotkrili nameru ministra Aleksandra Vulina i državnog sekretara Dragana Popovića da na mala vrata proguraju zakon koji je suštinski protiv onih koji su branili i krvarili za ovu zemlju - tvrdi Vasiljević.
Na protestu je ponovo aktivirana priča o ratnim dnevnicama, a naš sagovornik kaže da to nije urađeno slučajno.
- Ukoliko je država izdvojila pet miliona evra za Srebrenicu, neka izdvoji isto toliko novca i za nas i naša prava. Znamo da država nema novca, ali zato ima mehanizme da nas oslobodi plaćanja nekih računa, obezbedi neke povoljnije kredite ili se na bilo koji drugi način potrudi da nas uveri da nas se nije odrekla, da smo i dalje ravnopravni članovi ovog društva - zaključuje Vasiljević.
Oduzimanje invalidnina
Vasiljević tvrdi da će novim Zakonom o pravima boraca doći do revizije i poništavanja rešenja o vojnim invalidninama koja su stara 25 godina.
- Novim predlogom zakona omogućeno je da u ponovljenom postupku komisija koju će formirati Vlada, svima sa oštećenjima manjim od 20 odsto oduzme invalidninu. Predviđeno je i da nijedan invalid ranjen posle 27. aprila 1992. godine ne može da ostane u sistemu, kao i onaj koji nije imao prebivalište na teritoriji Srbije do tog datuma. Pa polovina naših članova su ljudi koji su došli iz Hrvatske i Bosne - ističe Vasiljević.