Mora da dokaže smrt: "Infostan" ne veruje da mu je žena umrla!
Nedeljku Dragojloviću (78), penzioneru sa Banovog brda su mesec dana posle smrti supruge u JKP "Infostan" tražili dokaz da ona više ne stanuje sa njim - smrtovnicu, ali i potpise komšija kao potvrdu da je to istina!
- Supruga s kojom sam u ovom stanu živeo 44 godine mi je preminula pre mesec dana. Ukinuli su mi njenu penziju, sad primam samo svoju, živim sam i zbog toga sam želeo da mi u "Infostanu" umanje mesečni račun - priča Nedeljko.
Da se neće lako izboriti sa birokratijom i bizarnim zahtevima, ovom udovcu postalo je jasno kad su mu u "Infostanu" tražili papir s potpisima stanara iz zgrade.
- Odneo sam uverenje iz penzionog fonda i izvod iz matične knjige umrlih, ali njima to nije dovoljno. Tražili su mi potvrdu od predsednika skupštine stanara, a kako njega naša zgrada nema, predložili su mi da uzmem potpise od 51 odsto stanara, koji bi potvrdili moju priču! Kako moje komšije mogu da znaju da li lažem ili ne? - uvređeno priča Nedeljko.
Kako kaže, sve i da hoće da ide od stana do stana kojih u ovoj zgradi ima 33 i prikuplja potpise stanara, to ne bi išlo tako lako, jer polovinu komšija i ne poznaje.
- Mnogi od njih su i podstanari pa nisu relevantni da daju potpise. To mogu samo vlasnici stana, a oni ne stanuju ovde i pretpostavljam da nisu upućeni u moju priču - navodi Nedeljko.
Ne samo što bi morao da kuca na vrata nepoznatih ljudi i govori o smrtnom slučaju, već bi trebalo da uzme i njihova imena, prezimena, potpise, pa čak i brojeve ličnih karti.
Kako nezvanično pričaju zaposleni u "Infostanu", ovo nije izolovan slučaj jer je njihova praksa da traže dodatne dokaze kada neko umre.
- Ne možemo da znamo ko živi u jednom stanu, jer može da se dogodi da kada jedan umre, drugi se rodi - priča nam jedan od zaposlenih u ovom preduzeću.
Zvaničan odgovor od "Infostana" nismo dobili, ali se u njihovom pravilniku na sajtu navodi postupak neophodan za promenu broja članova domaćinstva koji podrazumeva i potpise stanara.