Krv (ne) sme da bude roba
Od poslednjeg skandala u Institutu za transfuziju krvi Srbije, kad je upropašćeno četiri tone krvne plazme, javnost, a posebno dobrovoljni davaoci krvi, i dalje traže odgovore i objašnjenja.
Predsednik novosadskog Udruženja dobrovoljnih davalaca krvi Stevan Požega kaže da će se uprkos ogromnom razočarenju ipak odazvati na prvi sledeći apel, ali svoju krv "neće više rasipati" i davati kao što je do sada činio.
- Sve što se događa je odavno bruka i sramota za Srbiju. Veštački se dovelo do toga da nema dovoljno krvnih derivata, da bi neko mogao da ih uvozi i dodatno zarađuje. Javna je tajna da se trguje krvnim derivatima. To vam niko neće priznati. Na mnoga naša pitanja Ministarstvu zdravlja odgovoreno je da se radi o državnoj tajni. Počeli smo da sumnjamo i u obećanje ministra Zlatibora Lončara da će obnoviti i osavremeniti Centar za frakcionisanje plazme kako se naša krv ne bi prolivala ili na njoj profititrali - skeptičan je Požega.
Za humanost sendvič i sok
Prema srpskoj regulativi, građani krv daju besplatno, isključivo na dobrovoljnoj osnovi. Za svoju humanost jedva da dobiju čokoladu, sendvič i sok, a često ni to. Cena obrade krvi je do 9.019 dinara i ista je za državne i privatne zdravstvene ustanove.
Dr Olivera Savić, pomoćnica direktora za medicinske poslove Instituta za transfuziju krvi Srbije, demantuje da se trguje krvnim derivatima:
- Institut niti uvozi, niti izvozi krv, komponente i derivate krvi. Po važećoj zakonskoj regulativi, to nije dozvoljeno. Troškovi obrade krvi su definisani cenovnikom RFZO i identični su i za državne i za privatne klinike - kaže ona.
Dodaje da bi Institut uskoro trebalo da dobije dragocenu opremu za frakcinisanje krvi čime bi se sprečilo bacanje krvi.
- Nije u pitanju jedan aparat jednog proizvođača, već se radi o složenom proizvodnom lancu. Svi postupci nabavke u Institutu, uključujući i Odeljenje za frakcionisanje plazme, obavljaju se u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. U ovom trenutku nemamo preciznu informaciju, kao ni predračun za hladnjaču koji zavisi od precizne tehničke specifikacije neophodne za zakonom propisano, adekvatno čuvanje humane plazme - objasnila je doktorka Savić.