Stiže hrana sa otrovanih njiva
Toksična jalovina iz rudnika Stolice u Kostajniku kod Krupnja, koja curi još od majskih poplava prošle godine, obojila je u sivo potoke i reke. Teški metali stigli su do Drine i Save, ali i do njiva i bašta. Nenadu Lukiću u Kostajniku bilo je poplavljeno oko 20 ari zemlje, kukuruz, krompir i malina.
- Odmah sam krenuo da uklanjam nanose peska i jalovine, negde je bilo i po pola metra. Izvukao sam oko 70 kubika nanosa, koštalo me je oko 60.000 dinara, a onda sam nasuo skoro istu količinu nove zemlje. Posadio sam kukuruz, krompir, luk, malinu, a u plasteniku paradajz. Sve što rodi ide za kućnu upotrebu - kaže Lukić i tvrdi da niko nije dolazio da ga upozori da ne sadi.
Pored Kostajničke reke još ima neraščišćenih njiva, ali i onih gde tik do sive reke niču kukuruz i druge kulture.
- Niko nije došao da pomogne. Šta sad da radim, da gledam u upropašćenu njivu ili da nešto posejem? Da sam čekao pomoć, još bi ovde bilo stenja i mulja. Zagađeno?! Možda jeste, a možda i nije, neću drugima davati, a moja stoka nešto mora jesti - kaže jedan poljoprivrednik neraspoložen za fotografisanje.
Prvi komšija jalovišta Milojko Jovanović s porodicom živi uz Kostajnički potok, tik ispod poslednje brane. Razvaljeno korito došlo je na dva metra od kuće.
Uništena plodna zemlja
U krupanjskoj opštini je posle majskih poplava uništeno mnogo oranica, plodno zemljište je odneto, ili je zasuto raznim materijalom i nije ga moguće koristiti. Pod nanosima je ostalo više od 630 hektara oranica. Poplava je odnela 40 hektara, nanosi su ostali na 156 hektara, a ostalo su oštetila ili uništila brojna klizišta.
- Kad su došli da rade brane rekao sam da to neće izdržati i posle prve kiše je procurilo. Iz dvorišta sam prošlog maja izbacio oko 70 kubika peska s jalovišta, onda sam doneo novu zemlju, prefrezirao, posejao travu, ali neće da nikne - kaže zabrinuto.
Lani u novembru urađena je sanacija i postavljena drvena brana, ali nekoliko dana kasnije, posle kiše, jalovina je nastavila da preliva u Kostajničku reku.
Velika odstupanja
U Kostajničkoj reci, oko 200 metara od jalovišta, postoje velika odstupanja više teških metala, gvožđa, olova, cinka, arsena i antimona, kao i kod mosta u lozničkom selu Korenita gde je utvrđeno povećanje antimona, olova, cinka i gvožđa.
U Jadru i Drini, osim manjeg odstupanja gvožđa u martu, kad je obavljeno istraživanje, nije bilo drugih odstupanja, što je rezultat razređenja vode zbog obilnih kiša u tom periodu.
Ministar za vanredne situacije Velimir Ilić bio je nedavno u Kostajniku i najavio da će 'sanacija jalovišta početi uskoro izgradnjom glavne brane, koja će maksimalno zaustaviti isticanje opasnih materija".
Procenjuje se da je na području Kostajnika materijalom iz jalovišta uništeno oko 50 hektara zemljišta, na nekim njivama i danas stoje nanosi debeli više od pola metra, a problem je što je meštanima poljoprivreda jedini izvor prihoda. Posle poplave u maju prošle godine utvrđeno je zagađenje i zaključeno da se to zemljište mora ukloniti kao opasni otpad i nasuti nova zemlja. Godina je prošla, a taj posao još nije započet, pa neko seje na poplavljenom, a neko i da hoće ne može jer je umesto oranice "dobio" kamenjar.