UNS i DNKiM: Tražimo naše kolege!
- Ovde su 21. avgusta 1998. nestali novinari. Tražimo ih, po četvrti put je poručeno na tabli, na srpskom i albanskom jeziku, koji su predstavnici Udruženja novinara Srbije i Društva novinara Kosova i Metohije postavili u znak sećanja na kidnapovena i ubijene kolege. Tabla je postavljenja na putu između Velike Hoče i manastira Zočište, pored puta, na mestu gde su 1998. godine nestala dva novinara Radio Prištine, Đuro Slavuj i Ranko Perenić, a o čijoj se sudbini ni danas ne zna ništa.
Generalni sekretar UNS-a Nino Brajović poručio je da to novinarsko udruženje traži od nadležnih tužilaštava da pokrenu istragu i pronađu one koji su kidnapovali sve kolege novinare kako srpske tako i albanske nacionalnosti.
- Svima kojima smeta ova poruka “Tražimo ih” i koju moramo četvrti put da postavljamo na ovom mestu gde su pre 17 godina oteti Đuro Slavuj i Ranko Perenić poručujemo “Naći ćemo ih”! A oni koji su ih kidnapovali su ovde negde blizu nas ali je ruka pravde daleko od njih zato što su oni, čija je dužnost da pronađu kidnapere i da ih kazne, ili njihovi jataci ili nesposobni ili su zastrašeni ili korumpirani, kazao je Brajović.
Predsednik DNKiM Budimir Ničić rekao je da udruženje uputilo poziv na adrese više od 20 ambasadora u Prištini, predstavnicima Euleksa i Oebsa, ali da se niko nije odazvao na poziv da prisustvuje ponovoljom postavljanju spomen ploče koju novinari postavljaju po četvrti put, jer je tri puta iščupana iz zemlje.
- Ovo je u tabla koju smo mi prošle godine postavili, a koju smo pronašli porušenu u neposrednoj blizini par dana nakon što je postavljena. Kada smo ovu tablu pronašli na oko 50 metara od mesta gde smo je postavili pronašli smo i odgovor na pitanje koje godinama tražimo a to je: zašto godinama ništa ne znamo o Đuri Slavuju i Ranku Pereniću. Odgovor je očigledan — zato što se niko time nije bavio. Da su pretražili ovu šumu možda bi pronašli još neke tragove koji vode do naših kolega. Očigledno je da je taj etnički teret previše težak da bi se sa njim u glavi češljala ova šuma. Onaj koji ovu tablu uklanja njemu očigledno savest nije mirna, rekao je Ničić.
Postavljanje ploče nestalim novinarima nadgledali su pripadnici KFOR-a i Kosovske policije kojima je svaki put prijavljivan nestanak table, ali oni nikada nisu pronašli ni tablu ni počinioce. Policija je prvi put došla u vreme kada se na tom mestu okupljaju novinari.
Lica u Goraždevcu
U sali Doma kulture u Goraždevcu, na Kosovu i Metohiji, istog dana je otvorena izložba "Lica" višedecenijskog fotografa i penzionisanog urednika fotografije u NIN-u Branka Belića. Reč je poznatim licima srpske i jugoslovenske javne scene koje je Belić fotigrafisao od od 1972. Godine. Izložba je proputovala od Beograda do Pariza, Gračanice, pa do Goraždevca.
- Drago mi je da prvi put izlažem u Metohiji. Da nisam doživeo poplavu u kojoj mi je sve stradalo bio bi mi tu i fotoaparat, rekao je Branko Belić kome je pokućstvo sa bogatom foto-arhivom i fotoaparatima stradalo u poplavljenoj porodičnoj kući u Obrenovcu.