Trovanje u Vranićima: Helsinški odbor pozvao Vulina na odgovornost, Ministarstvo negoduje
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja ocenilo je da su tvrdnje Helsinškog odbora iznete na račun tog ministarstva u vezi sa trovanjem salmonelom u domu za stare u Vranićima zlonamerne i bez elementarnog poznavanja zakona.
Ministarstvo smatra da nepoznavanje zakona i specifičnosti socijalne zaštite ne može biti opravdanje za "političku ostrašćenost i očiglednu zlonamernost Helsinškog odbora", koji je juče pozvao ministra rada Aleksandra Vulina na odgovornost zbog trovanja korisnika doma ''Dvoje'' u Vranićima.
- Pre nego što, po ustaljenoj navici, preuzme ulogu i tužioca i sudije, gospođa Sonja Biserko bi morala da se upozna sa nadležnostima svih institucija sistema - ističe Ministarstvo rada.
U tom slučaju Biserko bi znala da, "po Zakonu o socijalnoj zaštiti koji je donet 2011. godine i na koji su sve institucije i nevladin sektor dali primedbe i komentare, u slučaju licenciranja ustanova socijalne zaštite Ministarstvo za rad proverava i utvrđuje da li su ispunjeni standardi u pogledu prostora, opreme, broja angažovanih radnika kao i stručnih postupaka u oblasti socijalne zaštite".
Helsinški odbor za ljudska prava pozvajući na odgovornost ministra Vulina sugerisao mu je, između ostalog, da bi zbog ovog slučaja bilo očekivano da ponudi ostavku.
Ministarstvo rada navodi da se o zdravstvenoj nezi korisnika stara inspekcija Ministarstva zdravlja, o kvalitetu njihove ishrane brine Zavod za javno zdravlje, o ispunjenosti higijenskih uslova Sanitarna inspekcija, bezbednosti objekta protivpožarna inspekcija.
Pročitajte još:
* Dom za stare u Vranićima privremeno ostao bez licence
* Vranići: Epidemija salmonele odnela i sedmi život
* Šesta smrt zbog salmonele u domu za stare
* Peta žrtva salmonele u Vranićima
Dobijanje licence
Da bi ustanova socijalne zaštite dobila licencu za rad mora da podnese dokaze da su ispunjeni uslovi i po drugim propisima koji su bitni za bezbednost i zdravlje korisnika.
To ne znači da Ministarstvo za rad može da preuzme odgovornost za nadležnosti drugih sistema, navedeno je u saopštenju
Ministarstvo navodi da je u slučaju trovanja salmonelom u domu za stare Dvoje u Vranićima, koje je izazvalo smrt sedam korisnika, inspekcija socijalne zašite odmah po saznanju izašla na teren, obavila nadzor i u svakodnevnom je kontaktu sa zaposlenima u domu.
- Naloženo je svim privatnim pružaocima usluga socijalne zaštite, da odmah u pisanoj formi obaveste Ministarstvo za rad o svakoj incidentnoj situaciji koja ugrožava život korisnika ili nekom drugom neočekivanom događaju koji je od uticaja na funkcionisanje ustanove.
O transparentnosti rada inspekcije socijalne zaštite govori i da je Ministarststvo za rad o svim činjenicama vezanim za dešavanja u domu za stare u Vranićima javnost kontinuirano i blagovremeno obaveštavalo.
Zlonamerne tvrdnje
Tvrdnja Helsinškog odbora da postoji želja da se slučaj stavi "ad akta" je zlonamerna, jer je Ministarstvo za rad donelo rešenje o suspenziji licence Domu za stare Dvoje u Vranićima kod Čačka. Mera je u skladu sa utvrđenim nedostacima iz oblasti socijalne zaštite i mišljenja Zavoda za javno zdravlje u Čačku.
- Po dobijanju rezultata analiza ostalih inspekcijskih službi rešenje će se možda preinačiti, a pravosudni organi će odlučiti da li će i protiv koga biti pokrenuti prekršajni ili krivični postupci - podseća Ministarstvo.
Kako ocenjuje Ministarstvo rada, Helsinški odbor se zbog očigledne neupućenosti u rad i rezultate tog ministarstva pita i "kako je moguće da ministarstvo nema informacije o otvaranju raznih privatnih domova za stare koji u Srbiji niču kao pečurke posle kiše".
Ministarstvo je ukazalo da izdaje licence svim ustanovama socijalne zaštite i spisak onih koji su licencu dobili nalazi se na internet sajtu mnistarstva.
Za poslednjih godinu dana obavljeno je preko 200 inspekcijskih kontrola ustanova socijalne zaštite, što je dvostruko više nego prethodnih godina.
Za 10 godina zatvoren je 61 ilegalan dom za stare, a samo u periodu od juna 2014. do aprila ove godine trećina tog broja - 19 "ilegalnih" i tri doma koja su izgubila dozvolu za rad, saopštava Ministarstvo za rad, povodom jučerašnjegsaopštenje Helsinškog odbora.