Niš: Bebi ne daju pomoć jer je majka Albanka
Anđeljina Đorđević (40) od grada Niša ne može da dobije nikakvu pomoć za novorođenče jer nema srpsko već - albansko državljanstvo.
Iako je godinu dana udata za Mileta Đorđevića (47), s kojim živi u niškom naselju Gabrovac, gde ima prebivalište i gde je pre pet meseci rođen i njihov sin, gradska uprava za dečju, socijalnu i zdravstvenu zaštitu odbila je njen zahtev za roditeljski dodatak i jednokratnu pomoć za prvo dete.
Deset mešovitih brakova
U Nišu i okolini postoji desetak mešovitih bračnih parova u kojima su žene albanske državljanke. U Upravi kažu da godišnje imaju od dva do tri slučaja stranih državljanki koje se posle porođaja u Nišu obraćaju za pomoć.
Odbijena je i za jednokratnu novčanu pomoć koja se daje nezaposlenim porodiljama samo zato što nije imala prijavljeno prebivalište u Nišu od najmanje godinu dana pre porođaja. Da bi ostvarila tu pomoć, nedostajalo joj je 25 dana.
- Oboje smo nezaposleni, a troškovi za bebu su veliki. Ova pomoć bi nam mnogo značila. Računali smo da ćemo imati ista prava kao i drugi roditelji, ali smo odbijeni po sva tri osnova. Tražiću državljanstvo čim steknem pravo na to jer nisam ovde privremeno. Sada nam je pomoć najpotrebnija, bilo bi lepo da nam izađu u susret - kaže Anđeljina, koja je zbog ljubavi rodnu Tropoju zamenila za niški Gabrovac.
Mile smatra da su ovakvim odlukama njegova supruga i dete stavljeni u neravnopravni položaj.
- Potreban mi je novac za izdržavanje deteta, ali mi je još važnije da mi dete ne bude diskriminisano. Jer, ako je diskriminisano, a tek je rođeno, kako će biti kasnije kada poraste i krene u školu - kaže Mile.
On napominje da je dete rođeno u Nišu, da je regularno prijavljeno i da raste u potpunoj porodici.
* Jednokratna pomoć porodiljama 50.000 dinara
* Roditeljski dodatak 37.000 dinara
* Roditeljski dodatak jednokratna pomoć za prvo dete 20.000 dinara
- Moj sin je, po rečima nadležnih u institucijama kojima sam se obraćao, dete bez ikakvih prava u ovoj zemlji i u svom gradu. Nema pravo ni na kakvu materijalnu nadoknadu koja mu sleduje od Republike Srbije, od grada, kao prvorođenom detetu, a sve zbog toga što mu ja majka albanske nacionalnosti iako je moja venčana supruga sada zakonita državljanka naše zemlje i nosi moje prezime nakon venčanja - objašnjava Mile.
Načelnica Uprave za dečju, socijalnu i zdravstvenu zaštitu Mirjana Popović kaže da je Anđeljina odbijena jer ne ispunjava uslove koje propisuje zakon.
- Imali smo u dosadašnjoj praksi već takvih slučajeva gde su majke državljanke Rusije, Albanije... Ne može se isplatiti tražena pomoć ako je majka državljanka druge zemlje jer je zakonom propisano da mora da bude državljanka Srbije - kaže Popovićeva.