Da li i vi radite na crno?
Ne postoji tačan podatak koliko ljudi u Srbiji radi na crno. Nezvanične brojke kreću se od 300. 000 do milion radnika. Država ne može u potpunosti da suzbije rad na crno ali cilj je, kažu, da ga svedu na razumnu meru.
Najviše neprijavljenih radnika je u građevinskoj, trgovinskoj i ugostiteljskoj delatnosti te inspektori rada upravo tu i imaju najvise posla.
U Srbiji ukupno radi 250 inspektora rada. Za prvih 6 meseci 2014. izvršeno je 17.000 nadzora. U 2013. godini - 1250 prekršajnih postupaka pokrenuto je protiv poslodavaca.
"Prilikom vršenja nadzora i utvdjivanja izriču se dve mere, prvo im se nalaže da zaključe ugovor na neodredjeno vreme, a druga je podnošenje krivičnog postupka", kaže Goran Marković, načelnik odleljenja za drugostepeni postupak.
"Nije stvar u tome da mi nekog kaznimo i zatvorimo, stvar je u tome da obezbedimo mehanizam , i uslove da se njemu isplati da prijavi radnika, novim merama subvencija vlada je pomogla i očekujem rezultate", kaže ministar rada Aleksandar Vulin.
Radnici koji rade na crno nemaju pravo na besplatno lečenje, ne ide im staž, nemaju pravo na kredite, a neće moći da ostvare pravo na penziju.
U razvijenijim zemljama postoje jedinstveni registri poslodavaca i onaj ko se jednom nađe na listi da drži neprijavljene radnike ne može ni da pomisli da dobije kredit ili neku državnu subvenciju. U Srbiji jos uvek nije takva situacija.