Drumovi rakije i maline
Užički kraj sa privlačnim turističkim potencijalom ovog leta nudi osam zanimljivih ruta. Miroslav Rađen, direktor Turističke organizacije regije Zapadne Srbije, kaže da su svetu poznati putevi vina, a užički kraj na tržište iznosi drumove rakije i maline.
- Želimo da turisti, ako je to moguće, bez opijanja probaju naše najbolje rakije, i da postanemo prepoznatljivi. Pored ove ture osmišljeno je još sedam, koje traju od dva do sedam dana u svih 11 opština užičke regije. Naš kraj je izuzetno atraktivan. Pored Zlatibora, Tare, Zlatara, Golije tu su još Mokra gora, manastir Mileševa, splavarenje Drinom i Limom, najstarija hidrocentrala na Balkanu i niz drugih zanimljivosti kojima ne mogu odoleti turisti različitih interesovanja - kaže Miroslav Rađen.
Autor četiri rute je turistička agencija Amigo iz Užica, koja je najstarija agencija u gradu na Đetinji. Posebno je interesantna trodnevna ruta "Čudesnim drumovima rakije i maline". Namenjen je ljubiteljima prave mučenice, kako u ovom kraju zovu rakiju vrhunskog kvaliteta. Turiste put iz Beograda vodi u Kosjerić u Destilaciju "Zarić" koja svoju rakiju izvozi na tržišta Rusije, Amerike, Kanade, Nemačke i Slovenije. Ovde se proizvodi tri miliona flaša rakije. Rakija se pravi od tri sorte šljiva koje se gaje u okolini Kosjerića, a to su požegača, trnovača i crvena ranka. Oni proizvode i rakiju od dunja i od malina. Potrebno je utrošiti 20 kilograma malina da bi se dobio jedan litar rakije.
Kanjon DrineZanimljiva je i ruta "Čarobni turistički prsten", koja obuhvata krstarenje brodom od Perućca kanjonom reke Drine, obilazak planine Tare, posetu Andrićgradu i ćupriji na Drini, vožnju turističko-muzejskom železnicom po čuvenoj Šarganskoj osmici i posetu Drvengradu. Putovanje traje dva dana, a cena aranžmana iznosi 85 evra. |
Drugi dan ovog kratkog putešestvija predviđen je za obilazak Arilja i Milićevog sela, gde se proizvodi zlatna biserka. Ona se tradicionalno čuva u hrastovim i dudovim buradima, koja joj daju žutu boju. Istog dana odlazi se u Kremnu, prestonicu proroka Tarabića, gde se uveče organizuje zabava uz muziku i jagnjetinu.
Ova neobična ruta završava se u selu Šljivovica koje je dobilo ime po rakiji. U ovom selu svake godine održava se Rakijada, na kojoj se takmiče najbolji proizvođači omiljenog pića koje ume da zaljulja, ali i da razgali srce. Cena trodnevnog aranžmana je 110 evra.
- Za ovo putovanje najviše se interesuje srpska dijaspora. Uskoro ću u Beogradu otvoriti filijalu koju će voditi moj sin Radenko, diplomirani turizmolog, i čvrsto sam uverena da će ovo putovanje mnoge zanimati - kaže Radmila Janjušević, vlasnica agencije.
Turistička organizacija Užica pripremila je i putovanje gde se obilaze selo grnčara Zlakusa, ribnjaci Potpeća i Potpećka pećina, Boškova voda u Ljubišu, vodopad u Gostilju, muzej Staro selo u Sirogojnu, Ribničko jezero.