Umesto lekova, plaćali kulene i nalivpera
Po preuzimanju Doma zdravlja u avgustu zatekli smo haos. Zbog duga Velefarmu račun nam je blokiran, a sud iz Niša je naložio da nam se pleni imovina. Mi se brinemo o zdravlju oko 30.000 građana, ali nemamo lekove, kaže za "Vesti" dr Aleksa Andrejević, direktor Doma zdravlja u Gračanici.
Koliki je dug Doma zdravlja?
- Pri preuzimanju Doma zdravlja dug je iznosio oko 70 miliona dinara. Samo račun za mobilnu telefoniju iznosi 2.500 evra mesečno. Za godinu dana potrošili su milion dinara za mesne prerađevine, iako Dom zdravlja nije institucija za stacionarno lečeće, pa nemate ishranu. Samo za nalivpera je potrošeno 800.000 dinara. Sve podatke sam dostavio relevantnim faktorima u državi.
Moramo se snalazitiKako ćete se iščupati iz ove situacije? |
Kako u ovoj situaciji zbrinjavate bolesnike?
- Kad neko dođe kod nas, mi za najhitnije slučajeve imamo adrenalin, antihistaminike i poneki kardio tonik. Sve ostale distribuiramo u Kliničko-bolnički centar.
O tom dugu ste govorili i ranije. Zbog čega niko iz državnih institucija nije reagovao?
- Znali su, ali se nisu očekivali da će biti blokiran račun. Velefarm iz Beograda koji je bio snabdevač lekovima za 2009. i 2010. blokirao je račun zbog dugovanja od oko 22 miliona. Dugovanja su i prema albanskim kompanijama za lekove Gorafarmu, Orkafarmu i Orka Prizren, iako ne znam da je sa njima uspostavljen platni promet. Njima dugujemo oko 19 miliona za lekove i raznu opremu za Dom zdravlja.
Bivše rukovodstvo smatra da je ovo politička hajka?
- To što govorim nema nikakve veza sa politikom, samo s materijalnim činjenicama i stanjem Doma zdravlja. Ne pripadam nijednoj političkoj strukturi. Ovde je bilo haotično stanje za vreme direktorovanja Rade Trajković koje je dovelo do toga da smo ostali bez lekova i svega, a nabavljali smo njegušku pršutu, kulene i nalivpera. Osim toga, imamo lekove u vrednosti od dva miliona dinara kojima je istekao rok trajanja.