Utorak 26. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
/
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
Nedelja 31.01.2010.
00:00
A

LAKTAŠI: VRELA TRADICIJE I ZDRAVOG ŽIVOTA

Izvore darivali novcem


Kada je severozapad današnje Republike Srpske postao razmeđa rimskih provincija Dalmacije i Panonije, njegovi stanovnici su stekli bar dve prednosti nad komšijama, važan drum i Lijevče polje, veliku balkansku žitnicu. Smenjivali su se potom ovde Goti, Avari i Sloveni i Ugari, a od početka 16. veka gospodarili su Turci. I njima je oblast sadašnjih Laktaša postala granica, prema Austriji, pa su na silu doselili "graničare", Srbe iz Hercegovine, Crne Gore i Like. Preuzevši vlast u 19. veku, Austrougari su doveli Ukrajince, Poljake, Italijane i Nemce i oni su savremenom agronomijom učinili laktaški kraj najrazvijenijim delom Bosne i Hercegovine. Središte je bilo u Aleksandrovcu, koje je imalo i pogon za pravljenje čuvenog sira iz samostana Trapisti.
Laktaši su oduvek privlačili i čuvenim lekovitim vodama. Još su Rimljani tu podizali javna kupatila i letnjikovce, a novčići iz doba careva Gordijana, Filipa i Galijena otkrivaju i danas živ običaj, da se izvorska voda "daruje" novcem. Ipak, naučnici su se za banju u Laktašima zanimali tek u 19. veku. Najpre geolog Ernst Ludvig, a potom je čuveni akademik Fridrih Kacer ispitao 90 termomineralnih izvora. Na lečenju su isprva dolazili samo seljaci iz okoline. Uskakali su u vrelo oboloženo kamenom, i to u odeći, a onda trčali oko brežuljka da bi se osušili. Oko 1920, kad su počeli da stižu i gosti izdaleka, trgovac Vlado Popović otvorio je prvu kafanu sa sobama. Za provod je prvi nabavio gramofon i radio, kasnije i orkestar, ali se svet i dalje kupao pod vedrim nebom. Tek je vrbaski ban Svetislav Milosavljević 1929. naredio da se sagradi prilaz i narodno kupatilo pod kupolom. Posle Drugog svetskog rata Laktaši su dobili prave banjske paviljone, hotele, velike bazene i kade za masažu i lečenje.
 

Progledala na Vidovdan
U narodu se od davnina veruje da laktaška voda "ne da ostariti ni mušku ni žensku". Predanje kaže da je jedna mlada seljanka iz okoline iz dana u dan počela da gubi vid. Na nagovor starijih, počela je da se umiva vodom iz toplih izvora, po tri puta svakog jutra, počev od Đurđevdana, u maju, pa do svetog Ilije, početkom avgusta. Već na Vidovdan, 28. juna, vid joj se vratio, a pričalo se da je ona i u dubokoj starosti, bez ikakvih pomagala, mogla da udene konac i u najmanju iglu.

 

 

VIDEO VESTI
  • 2024 © - vesti online
PRETPLATAx
Da biste citali elektronsko izdanje stampanih Vesti, molimo Vas da se prijavite ili ako niste registrovani da se registrujete. Zatim, u Vasem profilu idite na rubriku Pretplata i popunite formular.
Izadji
Registracija