Utorak 28.05.2019.
20:48
Vestionline, SSS A

Vukašinovićeva oborila državni rekord u trostavu, Kovačević 30. vazdušnom puškom

Trećeg dana Svetskog kupa u Minhenu na programu su bila nadmetanja malokalibarskom puškom iz trostava (3 puta 40 metaka) za žene i vazdušnom puškom za muškarce. Na vatrenu liniju izašlo je šestoro srpskih strelaca.

Streljački savez Srbije
Sanja Vukašinović

Sanja Vukašinović je MK puškom iz trostava pogodila 1.177 krugova i za jedan krug popravila državni rekord Andree Arsović sa Svetskog kupa u Minhenu prošle godine. Vukašinovićeva je osvojila osmo mesto u drugoj grupi eliminacija i prošla u sutrašnje kvalifikacije, u kojima će se nadmetati i Andrea Arsović, koja je danas bila 17. u prvoj grupi (1.172 kruga). Naša treća predstavnica Dragana Todorović je zauzela 43. mesto u drugoj grupi i završila takmičenje. U kvalifikacije je prošlo 70 učesnica (po 35 iz svake grupe), a gađalo je 130 takmičarki.

Postignuto je mnogo dobrih rezultata, a najvredniji je ostvarila Dženi Stene (Norveška), koja je postavila novi svetski rekord. Pogodila je 1.185 krugova, tri više od dosadašnjeg svetskog rekorda Mengjao Ši (Kina), sa Svetskog kupa u Nju Delhiju ove godine.

Najuspešniji od srpskih strelaca u gađanju vazdušnom puškom bio je Lazar Kovačević, koji se plasirao na 30. poziciju u konkurenciji 144 strelaca. Lazar Kovačević je dugo bio u borbi za plasman u finale, ali u završnici je popustio i zauzeo 30. mesto sa 627,7 krugova. Od finala su ga delila nepuna dva kruga. Kao osmoplasirani u kvalifikacijama takmičenje je nastavio Čeh Filip Nepejhal (629,5), koji je kasnije osvojio zlato.

Lazar Kovačević

Milenko Sebić je zauzeo 67, a Milutin Stefanović 84. poziciju. Njih dvojica su blistali u ponedeljak, u trostavu, kada je Stefanović osvojio četvrto mesto i olimpijsku kvotu, a Sebić osmu poziciju, prethodno postigavši državni rekord kvalifikacija (1.185 krugova).

Filip Nepejhal (Češka), evropski juniorski prvak, je u finalu vazdušnom puškom pobedio ispred svetskog vicešampiona Petra Gorše (Hrvatska) i prvaka Azije Haorana Janga (Kina). Četvrti je bio aktuelni šampion planete Aleksandar Drijagin (Rusija). Olimpijske kvote za svoje zemlje osvojili su Oleg Carkov (Ukrajina), koji je zauzeo peto mesto, i šestoplasirani Italijan Marko Supini.

U sredu Srbiju će na takmičenjima u Minhenu predstavljati Bobana Momčilović Veličković, Jasmina Milovanović (obe vazdušni pištolj), Sanja Vukašinović i Andrea Arsović (MK puška trostav). Vazdušnim pištoljem van konkurencije gađaće Katarina Maricki.

Svetski kup u Minhenu, treći dan

Vazdušna puška, muškarci: 1. Filip Nepejhal (Češka) 250,8, 2. Petar Gorša (Hrvatska) 249,5, 3. Haoran Jang (Kina) 229,0, 4.Aleksander Drijagin (Rusija) 206,9, 5. Oleg Carkov (Ukrajina) 186,0...Kvalifikacije: 1. Jang 632,5, 2. Marko Supini (Italija) 631,3, 3. Carkov 630,8... 30. Lazar Kovačević 627,7... 67. Milenko Sebić 623,6... 84. Milutin Stefanović 621,8... Ukupno 144 strelca. Za finale 629,5. Van konkurencije: Aleksa Mitrović 623,6.

Trostav (3 puta 40 metaka), žene, eliminacije - Prva grupa: 1. Franciska Per (Austrija) 1.181... 17. Andrea Arsović 1.172 (391 klečeći stav, 390 ležeći, 391 stojeći)... Ukupno 64 takmičarke. Druga grupa: 1. Dženi Stene (Norveška) 1.185 (svetski rekord)... 8. Sanja Vukašinović 1.177 (391, 397, 389)... 43. Dragana Todorović 1.153 (378, 395, 380)... Ukupno 66 takmičarki.