BETA A

Fetel izjednačio rekord Alberta Askarija

Četvorostruki uzastopni šampion Formule jedan, vozač Red Bula Sebastijan Fetel pobedio je danas u poslednjoj trci u šampionatu, za Veliku nagradu Brazila u Sao Paolu.

Poslednji put zajedno: Sebastijan Fetel i Mark Veber

Fetel je tako ostvario 39. pobedu u karijeri, a sa 13 pobeda u sezoni izjednačio rekord Mihaela Šumahera iz 2004. godine. Takođe, on je sa devet uzastopnih trijumfa izjednačio rekord Alberta Askarija, kome je to pošlo za rukom u dve sezone - 1952/1953. Fetel je trku na stazi Interlagos završio za sat, 32 minuta, 36
sekundi i 300 stotinki.

Drugo mesto zauzeo je Mark Veber iz Red Bula, kome je ovo poslednja sezona u Formuli jedan. On je do sada učestvovao na 215 trka. On je današnju trku završio sa 10,4 sekunde zaostatka za pobednikom, što mu je donelo treće mesto u šampionatu sa 199 bodova. Treći kroz cilj prošao je Fernando Alonso iz Ferarija sa zaostatkom od 18,9 sekundi za Fetelom. On je, tako, šampionat završio na drugom mestu na tabeli sa 242 boda. Ubedljivo prvi je Fetel sa 397 bodova. Četvrto mesto na Interlagosu osvojio je Dženson Baton iz Meklarena, peti je bio vozač Mercedesa Niko Rozberg, a šesto mesto zauzeo je Serhio Peres iz Meklarena.

Bodove su još osvojili Felipe Masa iz Ferarija, Niko Hilkenberg iz Zaubera, vozač Mercedesa Luis Hamilton i Danijel Rikardo iz ekipe Toro Roso. Fetel je krenuo sa pol pozicije, ali je Rozberg odlično startovao i preuzeo prvo mesto, a Hamilton se sa petog popeo na treće mesto. Četvrostruki uzastopni svetski šampion je već u drugom krugu vratio vođstvo, a dva kruga kasnije, Alonso je preuzeo drugu poziciju od Rozberga.

Do 10. kruga Fetel je stekao prednost od 6,5 sekundi nad Alonsom, a u 17. krugu imao je 11 sekundi prednosti u odnosu na klupskog kolegu Vebera, koji vozi poslednju sezonu u Formuli jedan. Fetel je u nastavku sigurnom vožnjom čuvao prednost, u 46. krugu imao je 11,9 sekundi više u odnosu na Vebera. Fetel i Veber su dva kruga kasnije zajedno ušli u boks, a mehaničari su se spetljali i nisu na vreme obezbedili gume za Nemca, koji se oko 13 sekundi zadržao u boksu. On se, ipak, na stazu vratio kao prvi, ali sa šest sekundi prednosti u odnosu na Vebera.

Do kraja trke Fetel je sigurno čuvao prvo mesto i zabeležio 39. pobedu u karijeri.

U šampionatu konstruktora ubedljivo prvi je Red Bul sa 596 bodova, Mercedes je osvojio drugo mesto sa 360, a Ferari je treći sa 354 boda.