Nedelja 30.06.2013.
18:01 >> 19:12h
Beta A

VN Velike Britanije: Pucale gume, trijumfovao Rozberg

Vozač Mercedesa Nemac Niko Rozberg je pobedio danas u trci Formule 1 za Veliku nagradu Velike Britanije na stazi u Silverstonu.

Velika nagrada Velike Britanije

Rozberg je tako zabeležio treću pobedu u karijeri, a trku je završio za jedan sat, 32 minuta, 59 sekundi i 456 stotniki.

Drugo mesto je zauzeo vozač Red Bula Mark Veber sa 0,7 sekundi zaostatka, dok je treći kroz cilj prošao Fernando Alonso iz Ferarija sa 5,9 sekundi zaostatka za pobednikom.

Vozač Mercedesa Luis Hamilton je četvrti, peti je Kimi Raikonen iz Lotusa, a šesti je Felipe Masa iz Ferarija.

Bodove su osvojili i Adrijan Zutil iz Fors Indije, Danijel Rikardo iz ekipe Toro Roso, vozač Fors Indije Pol Di Resta i Niko Hilkenberg iz Zaubera.

Trku su obeležili incidenti sa gumama, u više navrata vozačima su eksplodirali pneumatici.

8. Zauber 6

Hamilton je iskoristio pol poziciju i dobro počeo trku, bio je u vođstvu sve do osmog kruga, kada mu je pukla zadnja desna guma, zbog čega je morao da ode u boks. Posle toga je aktuelni svetski šampion iz Red Bula Sebastijan Fetel preuzeo vođstvo.

U 11. krugu je vozaču Ferarija Felipeu Masi, takođe, pukla guma, zadnja leva, a isto se dogodilo i Žanu Eriku Vernju četiri kruga kasnije, posle čega je na stazu izašlo sigurnosno vozilo - "sejfti kar".

Redari su za to vreme skupljali ostatke od "Pirelijevih" guma i čistili stazu. Hamilton se na stazu vratio u 19. krugu, na 14. mesto, trka je nastavljena u 22. krugu, a vozačima su iz boksova savetovali da paze gume i da izbegavaju ivičnjake.

Fetelu su iz boksa putem radija poručili da ne znaju da li je problem u "Pirelijevim" gumama ili u ivičnjacima na stazi u Silverstonu.

Fetel je uvećavao prednost i sigurno vozio sve do 42. kruga, kada je 10 krugova pre kraja odustao zbog problema s menjačem. On se zaustavio na startno - ciljnoj ravnini, zbog čega je na stazu ponovo izašlo sigurnosno vozilo, a vođstvo je preuzeo Rozberg.

On je otišao u boks i zamenio gume, posle čega se vratio na čelo iza sigurnosnog vozila. Kada je "sejfti kar" izašao sa staze, Nemac je do kraja trke sačuvao vođstvo i ostvario drugu pobedu u sezoni.

Veber je ostvario veliki uspeh, posle problema na početku, on je tri kruga pre kraja obišao Raikonena i sačuvao drugo mesto.

Alonso je u pretposlednjem krugu obišao Raikonena i zauzeo treće mesto, a isto je pošlo za rukom i Hamiltonu, koji je trku završio na četvrtom mestu, posle problema sa gumama.

Naredna trka se vozi za Veliku nagradu Nemačke, a zakazana je za 7. jul.

18. Gido van der Garde (Keteram) + 1:07,759

Trku nisu završili Roman Grožan (Lotus), Serhio Peres (Meklaren), Sebastijan Fetel (Red Bul) i Žan Erik Vernj (Toro Roso).