"Orlovima" treće srebro za četiri godine! Ah, taj Dragić, Srbija poklekla u finalu EP
Posle svetskog i olimpijskog srebra srpski košarkaši su bili među glavnim favoritima da osvoje zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu.
Po drugi put je kontinentalni šampionat održan u četiri države. Domaćini su bili Finska, Izrael, Rumunija i Turska. Rumunija i Izrael su prvi put bili domaćini najboljim košarkašima Starog kontinenta. Srbija je bila u grupi koja se igrala u Istanbulu, a protivnici su bili Turska, Letonija, Rusija, Belgija i Velika Britanija. Titulu je branila Španija, ali su mnogi pretpostavljali da će teško da ponovi uspeh od pre dve godine. Pau Gasol i saigrači su u ozbiljnim košarkaškim godinama, i nema više te svežine kao nekada. Ni trećeplasirani tim iz 2015, Francuska, nije bio među favoritima za visok plasman.
Pročitajte još:
* Srbiji treće srebro za četiri godine, Sloveniji prvo zlato u istoriji
* "Vesti" na Eurobasketu: Suze govore sve, tako blizu zlata, ali...
Toni Parker se povukao iz nacionalnog tima, što je umanjilo ubojitost "galskih petlova". Sve to je svrstavalo Srbiju među glavne favorite za najviši stepenik pobedničkog postolja. "Orlovi" su bili silno motivisani jer su poslednju evropsku medalju osvojili 2009. godine. Ipak, nije dobro počelo. Još pre okupljanja Nikola Jokić je rekao da propušta Evrobasket jer želi da se posveti individualnim treninzima.
Ni posle okupljanja situacija nije bila ništa bolja. Kako su pripreme odmicale, tako su povrede sprečavale igrače da otputuju u Tursku. Otkazali su Miloš Teodosić, Marko Simonović, Nikola Kalinić i Miroslav Raduljica. Ako se tome doda i Stefan Marković, koji je prošle godine završio reprezentativnu karijeru, onda to znači da selektor Aleksandar Đorđević nije mogao da računa na šest igrača koji su 2016. osvojili srebno na Olimpijskim igrama u Riju. Javio se crv sumnje, koliki su dometi ekipe bez tih košarkaša.
Nadu su ulile prijateljske utakmice u kojima je pretrpljen samo jedan poraz i to od Gruzije. Prvenstvo je počelo pobedom nad nikad jačom Letonijom (92:82), a onda i poraz od Rusije (75:72). Ovaj neuspeh nije destabilizovao „orlove“ koji su u naredna tri kola ostvarili pobede nad Turskom (80:74), Velikom Britanijom (82:68) i Belgijom (74:54). Pošto su Letonci savladali Ruse, stvorio se krug od tri reprezentacije sa devet bodova, a tu je Srbija najbolje prošla i zauzela prvo mesto. U osmini finala je lako savladana Mađarska (86:78), a onda i Italija (83:67).
Polufinale je bila prilika za revanš Rusima, što su Đorđevićevi puleni i te kako iskoristili pobedivši 87:79. I pored velikih problema obezbeđena je medalja, što je malo ko očekivao pre početka takmičenja. Borba za zlatnu medalju se vodila protiv Slovenije, koja do ovog takmičenja nije imala nijedno odličje. Predvođeni Goranom Dragićem i Lukom Dončićem "zmajčeki" su ostvarili i devetu pobedu na šampionatu i osvojili zlato. Rezultat bi možda mogao biti i drugačiji da se pre četvrtfinala nije povredio Branko Lazić koji nije igrao do kraja takmičenja, a u polufinalu se povredu doživeo i Stefan Jović.
On je igrao protiv Slovenije dok je imao snage, ali to nije trajalo dugo. Bio je to prevelik udarac za ionako oslabljenu ekipu. Bronzu su osvojili Španci, a interesantno je da su oba meča za medalje završena identičnim rezultatom 93:85. Za najboljeg igrača je proglašen Goran Dragić, a u idealnoj postavi našli su se još Bogdan Bogdanović, Luka Dončić, Aleksej Šved i Pau Gasol.
Srebrne medalje za Srbiju su osvojili: Milan Mačvan (kapiten), Bogdan Bogdanović, Vladimir Lučić, Dragan Milosavljević, Stefan Birčević, Vladimir Štimac, Branko Lazić, Vasilije Micić, Marko Gudurić, Stefan Jović, Ognjen Kuzmić i Boban Marjanović. Pomoćnici selektoru Đorđeviću su bili Miroslav Nikolić i Jovica Antonić.