0
Subota 21.02.2015.
20:42 >> 23:26h

KRK: Blažič srušio Partizan!

Crveno-beli su opravdali ulogu favorita. Zvezda se plasirala u finale Kupa Radivoja Koraća pobedom 76:67 nad ljutim rivalom Partizanom u prepunom niškom "Čairu". U nedelju od 17 časova, četa Dejana Radonjića igrače sa Mega Leksom, u reprizi prošlogodišnjeg finala. Kada je bilo najpotrebnije, u finišu susreta, blistao je bek crveno-belih Jaka Blažič, koji je najzaslužniji za trijumf svog tima.

Beta/S. Đ./SDJ
Junak meča: Jaka Blažič bio je neuhvatljiv u finišu, dok je Milan Mačvan bio najefikasniji igrač meča

Kada ekipa izvodi slobodna bacanja 25/26, nasuprot Partizanovih 17/30, onda je to tas na vagi koji je i odlučio pobednika. Tokom većeg dela meča, Zvezda je vodila, imala prednost, koja se kretala od sedam do 13, ali su crno-beli do poslednjeg minuta pretili ljutom rivalu.

Osim početnog vođstva Partizana, već sredinom prve četvrtine, Zvezda je zagospodarila terenom. Najbolji igrač crno-belih Saša Pavlović brzo je ušao u problem sa ličnim greškama. S druge strane, Zvezda je koristila dužu klupu, spuštala loptu pod reket, gde je odličan bio Boban Marjanović, koji je dobio bitku sa centrima komšija.

Sredinom treće četvrtine, Partizan je imao šansu za prijključak, ali je Edo Murić za samo 60 sekundi promašio četiri šuta, što je Zvezda iskoristila. Krajem treće četvrtine, razigrao se Mačvan, koji je ponovo pripretio crveno-belima, ali sredinom poslednje deonice meča, Jaka Blažič je odigrao simultanku sa odbranom Partizana. Trojka, dva ofanzivna skoka i tri prodora Slovenca bila je dovoljna Zvezdi da se stekne nedostižnu prednost i sigurnom igrom u finišu sačuva vođstvo za trijumf i finale Kupa Radivoja Koraća.

Napad Zvezde predvodio je Jaka Blažič sa 15 poena, a sledili su ga Nikola Kalinić sa 11 i Boban Marjanović sa 10. Partizan je predvodio Milan Mačvan sa 20 poena, dok je Aleksandar Pavlović postigao 14, ali samo jedan poen u drugom poluvremenu. Njih dvojica su bili jedini igrači sa dvocifrenim učinkom kod crno-belih. Opet je za Eda Murića bio koban večiti derbi. U finišu susreta, posle prodora, krilo Partizana povredilo je zglob.

Zvezdu u finalu čeka Mega Leks, koja je lako pobedila Vršac u prvom polufinalu. Pre susreta, nije moglo bez sukoba. Nekoliko sati pre meča na glavnom niškom trgu sukobili su se navijači Crvene zvezde i Žandarmerije, a jedan pripadnik policiije je povređen.

40. minut - Trojka Milosavljevića, nada za Partizan, 65:70. Još 49 sekundi do kraja. Mačvan prai faul nad Mitrovićem. Još 35 sekundi do kraja. Siguran je kapiten Zvezde - 65:72. Navijači Crvene zvezde veće slave trijumf nad ljutim rivalom. Partizan gubi loptu. Meč je rešen. Zvezda - Mega u finalu Kupa Radivoje Koraća. Tri slobodna bacanja za Milosavljevića, Kalinić je završio meč zbog pet ličnig grešaka, ali meč je rešen. Sva tri promašaja kapitena Partizana. kraj utakmice - 76:67 za Zvezdu.
39. minut - Vilijams je iznudio faul. Milutinov je završio meč zbog pet ličnih grešaka, Zvezda blizu pobede - 62:70. Milosavljević promašuje trojku, Zvezda blizu finala. Blažić opet gubi loptu. Murić u kontri, faul Mitrovića. Slovenac je povredio zglob. Još 78 sekundi do kraja susreta. Marinković promašuje oba bacanja. Zvezda blizu finala Kupa Radivoja Koraća.
38. minut - Novi poeni Blažiča, 61:69. Mačvan smanjuje na 62:69, dva minuta i 12 sekundi do kraja meča.
37. minut - Blažić za +10. Milutnov smanjuje, 59:67. Blažič gubi loptu, Tepić smanjuje, opet neizvesno, 61:67.
36. minut - Blažič je imao dva skoka ofanzivna skoka u istom napadu. Sad se lomi meč. Može li Partizan da uvede meč u neizvesnu završnicu? Pala je baklja na klupu Crrvene zvezde. Prviincidenti u Nišu. Milosavljević smanjuje  - 57:63. Marjanović vraća +8. Pavlović je završio meč zbog pete lične greške.
35. minut - Saša Pavlović u kontra ritmu u drugom poluvremenu, bez poena iz igre.
34. minut - Villijams promašuje trojku, ostaje +6 za Zvezdu. Nekoliko praznih minuta Partizana. Trojka Jake Blažiča, 54:63.
33. minut - Mačvan promašuje trojku. Pavlović je dobio četvrtu ličnu grešku. Mitrović siguran sa linije slobodnih bacanja - 54:60. Zvezda 18/18.
32. minut - Dangubić pogađa, 52:58. Đumić pogađa, Jović promašuje, Partizan se vraća u igru.
31.minut - Opet Mačvan, 19 poena, samo minus 4, 52:56.
30. minut - Serija Kalinića, Zvezda na +12, 56:44. Tehnička greška Kalinića zbog prigovora. Mačvan postigao sva tri bacanja. Mini serija Milana Mačvana od 6:0, Zvezda posle tri četvrtine vodi 56:50.
29. minut - Milutinov smanjuje na 52:44. Kalinić je opet na liniji bacanja, Zvezde bez promašenog slobodnog bacanja, 16/16. Neverovatan podatak, 44:54.
28. minut - Mini serija Zvezde, 7:0. Izdržala je pritisak Partizana. Milutinov je prvi igrač koji ima četiri lične greške.

27. minut - Konačno poeni za Zvezdu, Cirbes je siguran, 42:47. Partizan je propustio šansu da se izjendači ili čak povede. Trojka Dženkinsa, 42:50.

26. minut - Zvezda očajna u napadu, samo dva poena za šest minuta, ali Murić je imao seriju promašaja.
25. minut - Tehnička greška za Branka Lazića zbog simuliranja.
24. minut - Partizan bolje otvara drugo poluvreme, samo četiri poena prednosti za Zvezdu posle poena Murića - 41:45. Milutinov je napravio faul u napadu, propuštena prliika da se Partizan potpuno vrati u meč.
23. minut - Mačvan drži Partizan, 39:45.
22. minut - Trojka Mačvana, 37:43. Blažič vraća +8, 45:37.
20. minut - Partizan šutira trojke 0/6. Zvezda sa linije slobodnih bacanja 12/12. Mačvan gubi loptu. Sigurna i strpljiva igra crveno-belih. Trojka Pavlovića uz zuk sirene, Zvezda na +9, 43:34 posle prvog poluvremena.
19. minut - Marjanović za maksimalnih +13, 28:41. Mačvan smanjuje, 31:41.
18. minut - Blažič za 39:28. Ne da Zvezda ubedljivu prednost.
17. minut - Andrić postiže poene, uz faul Dženkinsa, 28:35.  Lazić sa linije slobodnih bacanja vraća +9 Zvezdi, 28:37.
16. minut - Nekoliko loših napada Zvezde, ali Partizan to ne koristi. Mnogo izgubljenih lopti crno-belih.  Poeni Vilijamsa, njegovoh osam poena, 25:35.
15. minut - Milan Mačvan se razigrao, koš i faui, Partizan smanjuje, 23:33. Crno-beli loše sa linije slobodnih bacanja, već šest promašaja. Tepić smanjuje, 25:33.
14. minut - Trojka Lazića, +12 Zvezde, 33:21.
13. minut - Mačvan sa linije slobodnih bacanja smanjuje rezultat, 21:28. Dženkins vraća +9 Zvezde. Pavlović je dobio treću ličnu grešku, veliki problem za Partizan.
12. minut - Novi poeni Pavlovića, već 10 poena iskusnog beka - 20:28.
11. minut - Čarls Dženkins za +10 Zvezde, 28:18. Najveća prednsot na susretu.
10. minut - Posle prve četvrtine, Zvezda vodi 26:18.
9. minut - Jović sa linije slobodnih bacanja donosi Zvezdi +6, 15:21. Trojka Kalinića, serija Zvezde 10:1, crveno-beli na +9 - 24:15. Milosavljević smanjuje na 24:17.
8. minut - Prvi poeni uiz igre Bobana Marjanovića, 15:19.
7. minut - Mačvan iz teške pozicije izjednačuje, 14:14. Trojka Mitrovića, 14:17.
6. minut - Vilijams najbolji u Zvezdi, 10:12. Prvi poeni Milutinova. Marjanović sa linije slobodnih bacanja vraća vođstvo Zvezde, 12:14.
5. minut - Blažić za vođstvo Zvezde, 7:8. Mitrović za seriju 6:0 crveno-belih, 7:10. Pavlović postiže već osam poena, nerešeno 10:10.
4. minut - Poeni Đumića preko Marjanovića, 7:4. Zakucavanje Dangubića, 7:6.
2. minut - Novi poeni Pavlovića, uz faul Vilijamsa. Vodi Partizan 5:2. Poeni Vilijamsa, 5:4.
1. minut - Utakmica je počela. U startnoj postavi Partizana je Božo Đumić, najnovije pojačanje crno-belih. Prvi poeni Markusa Vilijamsa, 0:2. Pavlović uzvraća - 2:2.

Dvorana "Čair" je krcata. Oko 5.000 gledalaca je u Nišu. Pre meča intonirana je himna Srbije "Bože pravde". Zasada, mirno u niškoj lepotici. Navija se az svoje timove, uz standardno peckanje rivala.

U prvom susretu ovih rivala u ABA ligi, Zvezda je slavila 76:67.