"Za Srbe je premija i druga liga Azije"
Azija je u poslednje vreme prilično aktuelna za srpske fudbalere. Druge lige, doduše. I srpski stručnjaci neretko kreću put Dalekog istoka. Aleksandar Stanojevć je posle Izraela ponovo otišao u najmnogoljudniju zemlju, takođe u drugu ligu, gde je preuzeo Peking enterprajz. Navodno će u Kinu i Radomir Antić, koji je svojevremeno sa klupe predvodio Šandong (prva liga), a sada je za njegove usluge zainteresovan jedan tim iz drugog ranga.
Zlatno vreme Srba u Aziji, koji su svojevremeno igrali ili vodili najjače timove sada je na izmaku, o čemu svedoče reči dosadašnjeg trenera Čangčuna Dragomira Okuke.
- Kina i azijske zemlje uložile su ogromna sredstva u fudbal poslednjih decenija. Novac je bio glavni faktor zašto su naši treneri i igrači odlazili na Daleki istok. Mđutim, sada su tamo počele da se vrte ogromne svote novca, slične onima koje se obrću u najjačim evropskim ligama, zbog čega mislim da će Srba i igrača sa ovih prostora biti sve manje. Klubovi imaju ograničenje, po kome mogu da registruju najviše tri stranca. Lipijev Guangžu plaća igrače po deset miliona po sezoni, tako da neće dovoditi neproverene igrače, već uveliko dokazane zvezde - priča Okuka za "Naše novine".
- Klubovi iz prve lige Kine sada bi radije u svojim redovima želeli da vide Baneta Ivanovića ili Nemanju Matića umesto igrače iz Zvezde i Partizana - dodao je.
Srpski strateg ističe da će za naše igrače biti sve teže da se probiju u Aziji, čak i u klubovima koji imaju ozbiljnu nameru da se dokopaju prve lige.
- Neće biti lako otići ni u drugu ligu. U prvoj kineskoj, na primer, igrač može da zaradi 700-800 hiljada evra, što je čak i mala plata. U drugoj ligi su godišnji iznosi najviše 20-30 hiljada evra, što je odlična zarada za bilo koga sa ovih prostora, ali ti ugovori nikako ne mogu da se mere sa prvom ligom. Međutim, sada će i drugoligaši sve više da jačaju finansijski, pa će tražiti atraktivnija imena koja dolaze iz zapadne Evrope - podvukao je Okuka.