5
Ponedeljak 30.06.2014.
17:47 >> 20:21h

Francuski foto-finiš oduvao "super orlove"

"Galski petlovi" slomili "super orlove" u finišu. Golovima Pola Pogbe u 79. i autogolom Joba u prvom minutu sudijske nadoknade, Francuska je pobedila Nigeriju 2:0 u Braziliji.

Duel Onazija i Kabaja

Odolevali su Nigerijci favorizovanim Francuzima, bili i bolji rival do 70. minuta, ali su platili ceh jakog tempa koji su diktirali. Izabranici Didijea Dešama strpljivo igrom su čekali da Nigerijci padnu i u poslednjih 20 minuta dodali gas i posle Holandije postali druga evrospka selekcija koja se plasirala među osam najboljih selekcija planete.

Golman "super orlova" Enijama do tog kobnog 79. minutu bio je najbolji akter meča. Odbranio je zicere Pogbe i Benzeme, ali je posle kornera loše procenio loptu koja ga je preletela i stigla do Pola Pogbe koji je glavom zatresao nebranjenu mrežu Nigerijaca.

Posle tog gola, četa Stivena Kešija nije imala snage da pripreti, a autogol kapitena Joba u prvom minutu sudijske nadoknade samo je zapečaćena sudbina i poslednje afričke selekcije na SP u Brazilu.

90+6. minut - Utakmica je završena.
90+1. minut - GOOOL - Grizman za 2:0. Francuska je u četvrtfinalu. Ipak, na usporenim snimku vidi se da je kapiten Nigerije Jobo postigao autogol.
90. minut - Francuzi lako čuvaju prednost, Nigerija je bezopasna, nema snage za ozbiljan napad.
85. minut - Moses je šutirao, ali je lopta završila u korneru.
84. minut - Grizman je imao odličnu šansu, ali je Enijama odlično odbranio i poslao loptu u korner.
79. minut - Opet je Benzema imao priliku, ali je Enijama sjajno intervenisao. Pritisak Francuza. GOOOL - Pol Pogba za 1:0. Prvi put je kiksirao golman Nigerije Enijama posle kornera, a vezista Juventusa je glavom ubacio loptu u praznu mrežu.
77. minut - Kakva dve šanse za Francusku. Prvo je Benzema bio u prilici, pa je Kabaj bombom sa 20 metara pogodio prečku.
73. minut - Benzema pokušava sa 30 metara, ali slab šut napadača "galskih petlova".
70. minut - Velika šansa za Benzemu, ali je Enijama odbranio. Najbolja šansa na utakmici.
67. minut - Greška Enijame, ali nije bilo nikog u blizini od Francuza.
64. minut - Sjajan šut Odemvingea, ali je krajnjim naporom Lorisom odbranio. Nigerija ima veći posed lopte u svojim nogama. Francuska očajna dosad.
60. minut - Emenike je šutirao, ali nema opasnosti po gol Lorisa.
57. minut - Košćelni je umalo savladao svog golmana. Novi korner za Nigeriju.
56. minut - Onazi je povređen i verovatno neće moći da nastavi igru posle oštrog starta Matuidija.
54. minut - Matuidi je dobio prvi žuti karton na utakmici.
52. minut - Emenike se našao u šansi, ali nema gola. Sudija je podigao zastavicu, tako da je lopta za Francuze.
50. minut - Francuzi diktiraju tempo, ali nema šansi.
46. minut - Počelo je drugo poluvreme.
45+2. minut - Kraj prvog poluvremena. Nema golova posle prvih 45 minuta.
45. minut - Žiru je upropastio dobru priliku Francuske.
44. minut - Emenike je šutirao sa 20 metara, ali je Loris siguran.
41. minut - Mikel je umalo savladao svog golmana. Srećom po Nigeriju, Enijama je bio oprezan.
40. minut - Debuši je ponovo imao šansu, ali je šutirao malo pored gola.
34. minut - Debuši je pokušao iskosa sa desne strane, ali slabo je šutirao.
30. minut - Edemvinge je šutirao, ali je njegov šut izblokiran.
27. minut - Francuska preuzima inicijativu i sve je opasnija po gol "super orlova".
22. minut - Pol Pogba je imao sjajnu šansu, ali je Enijama odlično intervenisao i odbio loptu u korner.
19. minut - Emenike je postigao gol za Nigeriju, ali zbog ofsajda je poništen. Usporeni snimak je pokazao da je napadač Fenerbahčea bio za "dlaku" poslednji igrač ispred Lorisa.
17. minut - Novi slobodan udarac za Nigeriju sa 25 metara posle faula Matuidija nad Odemvingeu. Emenike je šutirao iznad gola. Nigerija ravnopravan rival u prvih 20 minuta.
15. minut - Nije bilo problema za Lorisa posle slobodnog udarca za Nigerijce. S drruge strane Žiru je pokušao sa ivice šesnaesterca, ali lopta je otišla preko gola.
13. minut - Slobodan udarac za Nigeriju iskosa sa leve strane. Prilika za dobar centaršut. Onazi je povređen u selekciji Nigeriji i teško će nastaviti utakmicu.
10. minut - Nema uzbuđenja u Braziliji.
5. minut - Žiru je pokušao glavom, ali slabo je to bilo.
4. minut - Prvi korner na utakmici izvode Nigerijci. Nije bilo opasnosti po gol Lorisa.

SASTAVI

FRANCUSKA: Loris, Debuši, Varan, Košćelni, Evra, Kabaj, Matuidi, Pogba, Valbuena, Benzema, Žiru (od 61. Grizman).

NIGERIJA: Enijama, Ambrose, Jobo, Ošaniva, Omeruo, Onazi (od 60. Gabrijel), Mikel, Moses (od 89. Nvfor), Musa, Odemvinge, Emunike.