Četvrtak 07.11.2013.
23:51
Vesti, Mozzartsport A

Liga Evrope: Đukić i "slepi miševi" preleteli Švajcarsku

Plasman u dalje takmičenje obezbedili su Valensija, Totenhem, Fiorentina, Salcburg, Esbjerg, Ludogorec, Trabzon, Betis...

Pobeda za prvo mesto u grupi: Miroslav Đukić

Četvrta rundu Lige Evrope donela je i rasplet u nekim grupama, pa je poznato nekoliko putnika u šesnaestinu finala.

Među njima je Valensija našeg trenera Miroslava Đukića, koja je uspela da u izuzetno uzbudljivom meču pobedi kao gost ekipu St. Galenu sa 3:2 i izbije na čelo tabele sa bodom više od Svonsija.

Španci su poveli preko Pjatija, a onda je usledio veliki preokret domaćih. Prvo su izjednačili, a potom imali mnogo sreće. Ostali su sa igračem manje, a Žonas je promašio penal za goste. Potom je usledio novi šok za "slepe miševe" kada je Goran Karanović, momak rodom iz Beograda, posle solo prodora doneo vođstvo St. Galenu. Međutim, Pjati je novim golom vratio meč u egal, a da bi Kanales bombom sa ivice šesnaesterca materijalizovao brojčanu nadmoć Đukićevog tima i doneo klubu sa Mestalje prolaz u narednu rundu, dok Švajcarci sada imaju samo teoretske šanse u trci sa Svonsijem.

Sve je jasno u grupi C. Mimo svih očekivanja, dalje idu austrijski Salcburg i danski Esbjerg koji su važili za autsajdere pre početka takmičenja. Salcburg je nastavio pobednički niz i pobedom u Liježu od 3:1 nad Standardom zadržao stopostotan učinak. Sa dva gola u finišu prvog poluvremena, Salsburg je najavio iznenađenje u Liježu. Standard je uspeo da se vrati u igru, ali onda je usledio spektakularan gol Alana za kraj svih nada domaćeg tima.

Četvrta pobeda Fiorentine: Borha Valero postiže gol u 92. minutu

Dalje ide i Fiorentina koja je pobedom (2:1) u Rumuniji protiv Pandurija i matematički osigurala mesto među 32 najbolja kluba Lige Evrope. Pored "ljubičastih" iz Firence, plasman u šesnaestinu finala je obezbedio i ukrajinski Dnjipro. Oni su na svom terenu rutinski slavili 2:0 protiv Pakoš Fereire. Mateus je u 44. minutu najavio trijumf, da bi sve dileme rešila majstorija Jevgena Konopljanke. “Ukrajinski Mesi” kako mu glasi nadimak u domovini je nanizao dvojicu protivničkih fudbalera i onda fantastičnim udarcem u suprotan ugao zapečatio sudbinu Portugalaca.

Prolaz iz grupe je obezbedio i debitant Ludogorec. Bugari su uspeli da ostanu neporaženi (1:1) protiv Černomoreca, što im je bilo dovoljno da se plasiraju u noklaut fazu takmičenja. Žuninjo je doneo Ludogorecu vođstvo, pa ni primljeni pogodak kada je Gaj zatresao mrežu nije mnogo pokvario planove domaćem timu. Černomorecu ostaje nada da će u naredna dva kola sakupiti šest bodova. Za to će im biti potrebno da savladaju PSV, ali i da Holanđani ne pobede Ludogorec. PSV je ipak u daleko boljoj poziciji. Večeras su rutinski sa 2:0 savladali slabašni Dinamo iz Zagreba i drže ključ u svojim rukama.

Mnogo više neizvesnosti doneće poslednja dva kola u grupi F. Ajntraht ima devet bodova posle večerašnjeg debakla u Tel Avivu gde je Makabi slavio sa 4:2, iako su Nemci uspeli da priđu na samo gol zaostatka posle šokantnih 3:0 u prvom poluvremenu.

Izraelci sada imaju dva boda manje od Ajntrahta, ali i tri boda više od APOELA koji je slavio 2:1 protiv Bordoa. Meč je obeležio evrogol Aleksandrua, a Žirondonci su otpisani posle ovog poraza.

PAOK i AZ Alkmar su praktično obezbedili plasman u šesnaestinu finala. Imaju po šest bodova više od kazahstanskog Šahtjora i Makabija iz Haife kojima samo neka luda teorija daje nadu da mogu da izbegnu ispadanje.

AZ Alkmar je opravdao ulogu favorita protiv Šahtjora i slavio sa minimalnih 1:0 golom Ortiza. PAOK je odoleo u Haifi odigravši remi bez golova i što je najvažnije ima bolji međusobni skor od Izraelaca. Makabiju i Šahtjoru samo pobede u oba naredna kola uz poklapanje još nekih rezultata odgovaraju, ali šanse za to se mere u promilima.

Siguran sa bele tačke: Džermejn Defo postiže gol za Totenhem

Totenhem je očekivano savladao Šerif (2:1), zadržao stopostotan učinak i obezbedio prolaz dalje. Što i nije neka teška misija s obzirom da se ne zna koji od rivala iz grupe je gori. Prvenac u dresu Pevaca je postigao Erik Lamela, skupo plaćeno pojačanje iz Rome, a mrežu je zatresao i pomalo zaboravljeni Džermejn Defo.

Najviše šansi da se pridruži Totenhemu ima Anži koji je kao gost pobedio Tromso 1:0 pogotkom Mktrčjana u četvrtom minutu nadoknade vremena.

Dalje ide i turski Trabzon koji je vizu za šesnaestinu finala obezbedio pobedom od 2:0 nad Legijom u Varšavi. Iskusni Floran Maluda je otvorio vrata pobede pogotkom u 71. minutu, da bi Adin samo osam minuta kasnije rešio sve dileme.

Na dobrom putu da uz Trabzon prođe dalje je i Lacio. Rimljani su na svom terenu slavili 2:1 protiv kiparskog Apolona. Serđo Flokari je u svom stilu udarcem glavom razbio bunker gostiju. Novi gol Flokarija je usledio u 37. minutu, a Apolon je uspeo da preko Papulisa postigne počasni gol. Međutim, s obzirom da kasne četiri boda za Italijanima, taj gol im neće mnogo značiti jer im je potrebno čudo u naredna dva kola da bi ispred Lacija završili takmičenje po grupama.

Sevilja je ponovo razočarala protiv Liberca, kojeg nije uspela da savlada ni na svom terenu (1:1). Česi su ispeli da dođu do veoma važnog boda na stadionu Ramon Sančez Pishuan, koji je dobio na još većem značaju zahvaljujući remiju Estorila i Frajburga (0:0).

Ekipa Unaja Emerija je vrlo dobro započela meč, povela golom Perotija na isteku pola časa igre, ali je do finiša prvog poluvremena propustila priliku da dokusuri rivala. To su u drugom poluvremenu znali da kazne borbeni gosti, koji su do izjednačenja stigli zahvaljujući pogodku Davida Pavelke.

Potvrdio pobedu Kijevljana: Andrej Jermolenko

Dinamo iz Kijeva je u Tunu igrao sa igračem manje od 17. minuta, ali ga to nije sprečilo da sigurnom igrom dođe do sva tri boda (0:2).

Autogol Šenkela i pogodak Jarmolenka odaljili su Kijevljane na velika četiri boda udaljenosti od večerašnjeg rivala, kojem će u poslednja dva kola biti izuzetno teško da nadoknadi ovaj poraz.

Rapid je gubio, pa vodio protiv Genka golovima Terensa Bojda, ali su gosti golom Tomasa Bufela stigli do boda koji im praktičo garantuje prolazak među 32 ekipe Lige Evrope (2:2).

Betis je vrata 1/16 finala otvorio pobedom nad Gimaraešom u poslednjim trenucima meča (0:1) i to zahvaljujući pogotku Čulija, dok je Rijeka majstorskim pogotkom Kramarića stopirala Lion na Kantridi i došla do drugog boda u grupi I (1:1).