Utorak 5. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Subota 26.10.2013.
08:52
partizan.rs A

Partizan: Dugujemo pet miliona evra!

Crno-beli uvereni da će 2013. završiti u plusu, dok spekulacije o minusu od 25 miliona evra nazivaju dirigovanom kampanjom.

Saopštenje umesto konferencije za štampu: Dragan Đurić
 

Čelnici Partizana su konačno objavili presek finansijskog stanja. Prema informacijama objavljenim na klupskom sajtu, u formi saopštenja, crno-beli su dužni oko pet miliona evra, što se kosi sa rečima prvog potpredsednika Vlade Srbije, Aleksandra Vučića, koji je pre nekoliko dana rekao da je minus u kasi srpskog prvaka između 25 i 30 miliona evra.


U Humskoj 1 smatraju da se protiv njih vodi dirigovana kampanja, a ono što posebno privlači pažnju je ''saznanje'' da su na godišnjem nivou od 2008. do danas izdvajali po dva miliona evra za pojačanja, iako, na primer, u poslednjem prelaznom roku nema osnova takvoj konstataciji, jer je većina igrača došla bez obeštećenja.
Saopštenje Partzana prenosimo u celini.
''Već duže vreme se u srpskoj javnosti vodi kampanja, očigledno organizovana i dirigovana, čiji je cilj da se finansijsko stanje Partizana, objavljivanjem izmišljenih i isfabrikovanih podataka, prikaže neuporedivo težim nego što je objektivno jeste. Suština kampanje je remećenje rada i poslovanja kluba i njegovo onemogućivanje da ostvari planirane takmičarske rezultate. Nažalost, u neistine koje se objavljuju poverovali su i 'obični' građani i najviši državni funkcioneri.
Kada je u jednom dnevnom listu objavljena izmišljotina da Partizan duguje 25 miliona evra, mi smo 16. avgusta ove godine odlučno reagovali, objavili da je negativna razlika između obrtne imovine kluba i kratkoročnih obaveza iznosila približno 800 miliona dinara na dan 31.12.2012. godine i da se u toku 2013. godine očekuje smanjenje te negativne razlike. Na današnji dan dospele neizmirene obaveze kluba iznose 600 miliona dinara (približno 5.232.000 evra), a u 2013. godini očekujemo pozitivan rezultat poslovanja, o čemu će javnost biti na vreme obaveštena. Koliko je sve to približno izmišljenim podacima sa kojima se barata u javnosti procenite sami. Partizan izmiruje obaveze, neke sa zakašnjenjem, nastoji da kvalitet tima i postignuti rezultati budu u skladu sa očekivanjima navijača, poslujući i egzistirajući pri tome u državi i okruženju koje se nalazi u veoma teškoj ekonomskoj situaciji.
Nažalost, srpska javnost funkcioniše tako što jednom objavljena laž postaje istina, a demanti i prava istina ostaju bez efekta. Pritom, podaci o poslovanju kluba su lako proverljivi, godišnji izveštaji se objavljuju na veb-sajtu Agencije za privredne registre, izveštaji revizora dostupni su nadležnim fudbalskim i državnim organima. Istina ne može da se sakrije, čak i kad bi neko to želeo. Međutim, autore naručenih članaka i montiranih kampanja istina ne zanima.
Neprestano se nameće pitanje transfera igrača u inostranstvo, iako i najpovršnija analiza pokazuje da bez tih prihoda srpski profesionalni fudbal ne bi mogao da postoji. Da li zaista neko ima interes da se stvore uslovi u kojima će se srpski profesionalni fudbal ugasiti?
U periodu od 2008. do 2012, za pet kalendarskih godina, Partizan je prihodovao od transfera igrača 5,25 milijardi dinara, dok su za isti period rashodi ličnih primanja igrača i drugih kategorija zaposlenih u klubu iznosili 4,24 milijardi dinara.
Famozni transfer igrača o kome se toliko govori tek je dovoljan da se pokriju troškovi ličnih primanja (ukupno 250 igrača, trenera i ostalih zaposlenih na stadionu u Humskoj 1 i SC Partizan-Teleoptik), koji, inače, čine nešto više od polovine od ukupnih rashoda kluba. Postoje, naravno, i investicije, troškovi održavanja dva kapitalna sportska objekta, stadiona i Sportskog centra Partizan-Teleoptik, troškovi priprema i takmičenja, troškovi SD Partizan i drugi tekući troškovi.
Za obeštećenja prilikom dovođenja igrača utrošeno je u proseku dva miliona evra godišnje, u vremenu od 2008. do 2012. U posmatranom periodu ukupni poslovni rashodi kluba iznosili su 8,44 milijardi dinara, znatno više od prihoda od transfera, glavnog izvora sredstava kluba. Razlika se nadoknađuje prihodima od sponzorstva, UEFA, TV prava i ulaznica. Prihodi od UEFA direktno zavise od rezultata, a preostali pomenuti, koji su glavni izvori finansiranja evropskog fudbala, su u Srbiji veoma niski i nedovoljni za održavanje polu-profesionalnog statusa, a ne za klub poput Partizana. Zbog toga se i javljaju kašnjenja u izvršavanju obaveza i negativna salda na presecima stanja koja bi bila sanirana da smo se odricali takmičarskih ambicija i ulaganja u igrački kadar. Takmičarskih ambicija nismo želeli da se odreknemo ni po cenu povremenih finansijskih poteškoća, o čemu svedoči šest uzastopnih titula, tri kupa i četiri plasmana u grupne faze UEFA takmičenja.
Naravno, stanje u srpskom sportu je veoma teško, u Partizanu ponajmanje, ali takođe teško. Svima nam je potrebna strategija oporavka, saradnja sa državnim organima, objektivna analiza, revizija zakonskih rešenja, strpljenje i razumevanje. Da li je kreiranje i sprovođenje neistinitih kampanja put oporavka, da li bilo kome može tako da se pomogne?
Mi se ne bavimo problemima drugih, naprotiv želimo aktivno da učestvujemo u rešavanju nagomilanih problema srpskog sporta, zajednički sa nadležnim državnim, sportskim i fudbalskim institucijama, drugim klubovima. Ali ne možemo da prihvatimo stvaranje veštačke ravnoteže sa drugima, i to metodom javnog iznošenja i promovisanja neistina i izmišljotina u cilju obmanjivanja navijača, državnih organa i svih drugih. Tako se ne može pomoći nikome da reši svoje probleme, a odmaže se onima koji u ekstremno teškim uslovima uspevaju da postižu sportske uspehe i ostvaruju poslovnu stabilnost.
Valja napomenuti da prihodi u određenoj godini ne znače i priliv sredstava, jer se obeštećenja u višemilionskim iznosima po pravilu naplaćuju u više godišnjih rata'' piše u saopštenju Partizana.

POVEZANE VESTI

Subota 26.10.2013. 12:20
Da ti verujemo, ali koliko tvoja kompanija duguje državi za porez? Kad si tako uspešan, otkud onda samo dugovi i domaća liga? Da se vodi pametna klupska politika, više bi se para dobilo od dobrih rezultata u evropskim takmičenja nego od prebrze prodaje najboljih igrača!
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online