Brežuljak smrti
Mohendžo Daro ili Brežuljak smrti je drevni indijski grad koji je do početka prošlog veka pominjan samo u indijskim epovima. Ruševine tog grada pronašli su arheolozi 1922. godine i potvrdili istinitost drevnog predanja o stravičnom uništenju ovog grada.
Naučnici su pronašli otopljeno kamenje i tragove požara. Na rastojanju od jednog kilometara sve građevine su potpuno razorene, a po položajima ljudskih skeleta može se pretpostaviti da se katastrofa dogodila u trenu, jer sve izgleda tako kao da su se stanovnici do poslednjeg trenutka opušteno kretali i obavljali svoje poslove.
Veličina katastrofe podseća na nuklearno razaranje. Međutim, teorija o nuklearnom ratu u vreme staroindijskih kultura u dolini reke Ind je neubedljiva.
Kuglaste munje
Naučnici tvrde da postoji nekoliko oblika kuglastih munja. Jedne su hladne i mogu da se održe veoma dugo a da ne oslobode energiju i ne ispuste svetlosne zrake. Danju su jasno vidljive na nebu jer su tamne i neprovidne. Druge su svetleće, bele ili žute boje.
U staroindijskom epu se pominje invazija iz svemira. Zbog toga je nastala teorija o zastrašujućem pljusku kuglastih munja, što se u suštini smatra prirodnom katastrofom.
Naime, ustanovljeno je da u Zemljinoj atmosferi, pod uticajem kosmičkih zraka i električnog polja, nastaju hemijski aktivne čestice. One su sposobne da se koncentrišu i slepe, slično grudvi snega, stvarajući na taj način lebdeće tvorevine u obliku kugli različitih dimenzija. Te fizičko-hemijske tvorevine, kuglaste munje, nazvane su FHT.
Postoji verovatnoća da je ova pojava primećena i pre 50.000 godina. Na mnogobrojnim pećinskim crtežima primećena je slika ovakvih pojava. Da li je pljusak ovakvih prirodnih tvorevina uzrok velike katastrofe u kojoj je u trenutku uništen ceo grad ili je uzrok nešto sasvim drugo, do danas je ostalo misterija.