Tajna Nojeve barke
Mit o Velikom potopu i Nojevoj barci jedan je od najstarijih i najuniverzalnijih. Među različitim civilizacijama mogu se pronaći sačuvana predanja o smaku sveta koji je nekad zadesio planetu. Kada je Bog odlučio da potopom uništi svet, nadahnuo je Noja, jednog od biblijskih praotaca, da sagradi svoju barku u koju će se skloniti on sa svojom porodicom i povesti po dva raznopolna primerka od svake životinjske vrste.
Potop je danima trajao, ali su ga Noje i njegova družina preživeli, napokon se nasukavši, po predanju, na Araratu. Tako je život ipak bio produžen.
I dan-danas vlada misterija da li Nojeva barka i dalje postoji sačuvana na ledenim prostorima Ararata, planine na koju je, po Bibliji, pristao posle potopa. Interesantno je da statistika o priraštaju potvrđuje da je celo čovečanstvo nastalo od jedne manje grupe ljudi nekoliko hiljada godina pre Hrista. Do sličnih zaključaka došli su i italijanski i japanski genetičari. Ali, ovakve činjenice nisu dobrodošle u javnost, jer prkose ustaljenoj dogmi Darvinove teorije evolucije.
Deda istraživača Robina Simonsa radio je kao lekar u istočnoj Turskoj i Rusiji između 1904. i 1910. godine i to u samom podnožju velikog Ararata - mesta na kojem je, i po tamošnjoj tradiciji, pristala barka Noja i njegove porodice posle Velikog potopa. Neki od tamošnjih Kurda i Jermena, koje je lečio, pričali su mu upravo to - da je na toj planini sačuvana Nojeva barka, i to "visoko na severnoj strani, malo ispod prevoja ugašenog vulkana sa dvostrukim vrhom" i pokazali mu tu tačku na jednoj staroj fotografiji Ararata.
Ruska ekspedicija
Čuvena je priča o višemesečnoj ekspediciji vojnika ruskog cara Nikolaja II, koji su navodno ušli u Nojevu barku i fotografisali je, mapirali poziciju, negde u krševitim, kanjonima ispresecanim gornjim područjima na jermenskoj strani. To se dogodilo uoči Oktobarske revolucije, tokom koje su, kako se pretpostavlja, ovi vojnici pobijeni, a fotografije i mape su nestale.
Saznao je i da stara imena mesta u tom području sadrže sećanje na taj događaj - Nojevo selo, Prvi vinograd, Kuća Semova (Sem je bio jedan od Nojevih sinova), Grad prve pijace, Mesto prvog Silaska.
Većina ovih imena danas se više ne koriste, ali su vrlo specifična u starojermenskom jeziku.
Postoje, međutim, i druge legende o mestu Nojevog iskrcavanja. Kuran, takođe, govori o Nojevoj barci, ali kaže da se Noje iskrcao na Al Kudiju, planini oko 300 kilometara južno od Ararata, dok Iranci tvrde da se Ararat nalazi na njihovoj zemlji - planina Kuh e Alvand.