Piltdaunski čovek
Jedna od najvećih arheoloških prevara je slučaj Piltdaunski čovek. Davne 1912. godine, u kamenolomu Piltdaun, na jugu Engleske, među fosilnim ostacima izumrlih životinja pronađeni su ostaci huminida za koje je su tadašnji arheolozi koji su ga otkrili tvrdili da je staro preko 500.000 godina.
Više od dve decenije naučna javnost je verovala da je ovo arheološko otkriće autentično. Teorija je bila dobro obezbeđena zabranom britanskog muzeja da se vrše bilo kakva dalje ispitivanja i poređenja. Tek 1949. godine, urađene su dodatne analize. Rendgenska i izotopska analiza su pokazale da nije reč ni o kakvom huminidu čiji ostaci imaju karakteristike čoveka i majmuna, već da su u pitanju obični ljudski ostaci koji su stari svega nekoliko stotina godina. Međutim, vilica Piltdaunskog čoveka je, nedvosmisleno je dokazano, pripada orangutanu.
Prevarom do publiciteta
Britanski paleontolog Artur Smit Vudvord i arheolog amater Čarls Doson stekli su veliki publicitet otkrićem piltdaunskog čoveka, koga su, čak nazvali Dosonov rani čovek. Ipak, sve ono što se kasnije dogodilo ukazuje na to da su se ova dva istraživača, u stvari, poslužili prevarom.